Loading...
Novodobý megalit najdeme poněkud stranou od výstupové cesty ke klášteru na Hoře Matky Boží (nebo Hedeči) u Králík. Na svědomí ho má René Tikal a vznikl v roce 1992. Seskupení kamenů vzniklo při příležitosti sochařského sympozia „Ožívání mramoru“. Použitý materiál pocházel z lomu u Velké Moravy (součást obec Dolní Morava). V lomu se už delší dobu netěžilo, kameny pro sympozium byl speciálně vytěžené. Setkání sochařů se konala v letech 1991–93.
Podle vzhledu Brány bychom mohli artefakt zařadit do kategorie dolmenů. Všeobecně se megality rozčleňují do kategorií menhir, dolmen a kromlech. Menhir je v podstatě samostatně stojící objekt, povětšinou neopracovaný nebo mírně upravený kámen. Stojí v poloze nebo místě, která prozradí, že nejde o přírodní výtvor. Dolmen už většinou podle pohledu nemohl vůbec vzniknout přírodně, jde o většinou jednoduchou stavbu s minimálně dvěma podpůrnými kameny a nějakým překladovým kamenem. Ovšem může to být i víc „sloupů“ a překladů.
A kromlech už je naprosto jasný, protože příroda by asi kameny do kruhů neuspořádala. V tomto případě může jít o sestavu menhirů a dolmenů, tak jak to je k vidění na patrně nejslavnějším kromlechu ve Stonehenge.
Králický (Hedečský) dolmen tvoří dvě opracované podstavy a překlad tvoří více méně neopracovaný kámen, kde můžeme i vidět stopy po vrtácích, když se kámen odděloval. Aby se ale dolmen nezhroutil, je dolmen postaven na plochém kamenném základu.