Králova stolice: Altánek v bývalé královské oboře
Stručný popis místa: Jen kousek od Staré Huti se v lese v místech, kde se rozkládala stejnojmenná obora, schovává altánek Králova stolice. Stojí na mírném návrší kousek od dálnice D4 a cesty se od něj rozbíhají šesti směry k okrajům bývalé obory.
Historie: Altánek stojí na území bývalé obory, a původně byl postavený z březových větví. Oboru založil v 18. století tehdejší pán na Dobříši Jindřich Pavel František Mansfeld. Rod Mansfeldů získal dobříšské panství v roce 1630, kdy ho od samotného krále koupil jeho nejvyšší lovčí a sokolník Brunno Mansfeld. Král si však vymínil jednu podmínku a to právo na lov vysoké a černé zvěře, tedy jelenů, daňků a divokých prasat. Na počátku 18. století tehdejší majitel dobříšského panství hrabě Karel František Adam Antonín Mansfeld zažádal o výjimku, která mu ale udělena nebyla. Pro chov tzv. červené zvěře (označení pro veškerou parohatou zvěř) byla zřízena nová obora. Divočáci byli chováni v sousední chouzavské honitbě. Královské lovecké výsady zde byly zrušeny až v roce 1927.
Obora byla jednou z největších v Čechách, uvádí se, že obvod měřil asi 19 kilometrů. Ve východní části nad Starou Hutí se dodnes zachovaly zbytky sloupů a pilíře hlavní brány. Těsně kolem prochází žlutá turistická značka ze Staré Huti. Oplocení východní části obory tvořily právě takové kamenné pilíře s drážkami a do nich se upevňovala dřevěná ráhna. V této části se pořádaly tzv. parfosní hony. Jedná se z dnešního pohledu o poněkud krutou zábavu – při předem připravené štvanici skupina jezdců na koních s vydatnou pomocí početné psí smečky (za tímto účelem bylo vyšlechtěno dokonce několik psích plemenen, nejznámější jsou angličtí foxhoundi) štve vybraný kus zvěře až do úplného vyčerpání. Štvané zvíře si buď lovci vystopovali v terénu a nebo bylo odchyceno předem a vypuštěno před psí smečku. I název tohoto typu honu odkazuje ke psům – par force des chiens znamená ve francouzštině silou psů.
Název obory bylo odvozen od návrší, na kterém stojí altán a prý se tu odedávna zastavovali při lovech čeští králové. Poslední významným královským návštěvníkem obory byl asi korunní princ Rudolf, který se tu v roce 1879 účastnil štvanice, pravděpodobně právě parfosního honu popsaného výše.
Přístup: Od rozcestníku na návsi ve Staré Huti vede k altánku žlutá turistická značka a je to k němu asi dva a půl kilometru. Podobně daleko je to z Voznice. K altánku se můžete vydat i od bývalé hájovny Kodetka, ale počítejte s tím, že budete muset pěšky překonat nájezd na dálnici D4.
Zajímavosti v okolí: Pěší výlet ke Králově stolici se dá spojit s procházkou k další známé brdské oboře, a to Aglaie známé chovem jelence virginského. Kousek od Staré Huti v lokalitě zvané Strž se nachází Památník Karla Čapka.
Tipy: Lokalita poměrně dost trpí přítomností dálnice D4, která jí izolovala od zbytky lesů v okolí Dobříše. Na samotném altánku není zase tolik zajímavého, ale zvláště na podzim je zdejšími lesy pěkná procházka. Výšlap k altánku navíc není náročný, potkala jsem zde i rodinky s kočárkem a malými dětmi. Procházka oborou se dá snadno spojit s návštěvou Dobříše nebo památníku Karla Čapka ve Staré Huti.
Zdroje:
1. Altán Králova stolice. Dostupné online: https://www.zamek-mnisek.cz/cs/tipy-na-vylet/6802-altan-kralova-stolice
2. Králova stolice. Dostupné online: https://www.brdy.info/kapitoly/kralova_stolice.php