Loading...
Turistické cíle • Technická památka
Kotelna Dittrichovy hrobky je drobnou technickou stavbou z přelomu 19. a 20. století nacházející se na krásnolipském městském hřbitově. Jejím účelem bylo učinit při pohřebních bohoslužbách vnitřní prostor hrobky pro pozůstalé příjemnějším. Přesto, že se v podstatě jedná o „zříceninu“, máme v tomto případě před sebou památkově chráněný objekt. Kotelna byla – stejně jako samotná hrobka - postavena podle plánů berlínského profesora i významného německého architekta Julia Carla Raschdorfa a její dokončení je datováno rokem 1905.
Kotelna je malou budovou obdélného půdorysu s poměrně vysokým, válcovým cihlovým komínem. Samotná kotelna byla postavena z pálených cihel na polokřížovou vazbu. Kryla ji sedlová střecha, ze které se dochoval pouze jižní trojúhelníkový štít s částí toho severního. Vidět můžeme i obdélný vstupní otvor a komínovou základnu (spodní část je hranolová se soklem a římsou, nad tím krátký oktagon).
Kotelna je památkově chráněna od roku 2007, a to jako podstatná a nedílná technická součástí Dittrichovy hrobky. Jako stavba, která se u naší funerální architektury vyskytuje jen velmi ojediněle. Je ale přitom zajímavé, že se často můžeme dočíst, že kotelna hlavně vytápěla kryptu Dittrichovského mauzolea, což zlepšovalo podmínky pro uchovávání ostatků. V tom případě by ale kotelna zřejmě občas plnit i funkci klimatizace.
Na závěr snad jen krátká poznámka. Dittrichovský rod v čele s místním továrníkem Carlem Augustem Dittrichem (nar. 1819 v Lipsku), patřil u nás ve své době k nejvýznamnějším podnikatelům v oblasti textilního průmyslu.