Krásný výhled na sopku aneb Šumperk jako Neapol
I když to možná někoho překvapí, krásný pohled na sopku opravdu spojuje opěvované město v Neapolském zálivu se severomoravskou bránou Jeseníků. Pravda, je tu jistý rozdíl v nadmořských výškách jejich vrcholů, v dataci poslední erupce i v četnosti možného využití nabízeného výhledu, ale onen základní aspekt zůstává. Ten úchvatný pohled se prostě nikdy neomrzí.
Jen jednou jsem měl možnost (i když trvala několik málo dní a ještě méně nocí) pohledět na slavný Vesuv, na Háj se už více než tři desetiletí dívám téměř každý den. Takže je logické, že jen jednou mi zakázali zmiňovat možnost výhledu na Vesuv (prý abych nerozesmutnil ty, kteří měli hotelový pokoj méně šťastně orientovaný) a některé návštěvy nám opakovaně závidí výhled na Senovou neboli Háj (že se díváme jen z bytu v horním patře paneláku, už nám titíž většinou závidí podstatně méně).
V každém případě je na co se dívat. Jen ten jihoitalský stratovulkán naposledy chrlil za II. světové války a Háj neznámo kdy (často se zde dokonce ten dávný sopečný původ zcela tají, ale ve škole by nám přece paní - tedy tehdy ještě soudružka - učitelka jistě nelhala). Monte Vesuvio má svůj utržený vrchol ve výšce 1.281 nadmořských metrů, Senová je o 650 m nižší. Na vrcholu Vesuvu jsem si dal červené víno se „sirným dechem“ (a bylo to jen jednou), dobytí Háje se někdy neslaví vůbec, jindy přijde k chuti plechovkové pivo nebo slivovice (a jednalo se už minimálně o vyšší desítky či nižší stovky takových úspěchů). Na Senovou to mám z domu přibližně 4,5 km, na Vesuv je to v kratší variantě o nějakých 1.936,5 km více.
Při troše fantazie je zde dokonce i jasná pohledová (tvarová) podoba, i když zrcadlově obrácená (u nás ale musíme použít sousední Chocholík). A může nás těšit, že doma to máme navíc s rozhlednou …
A na závěr ještě jedna drobná omluva. Zatímco na Senovou (Háj) se opravdu dívám přímo ze Šumperka, ten Vesuv jsem viděl z balkonu hotelu, který byl umístěn přece jen pár kilometrů od Neapole …