Krátký výšlap do Chlumce (Teplicko)
Krátký výšlap do Chlumce (Teplicko)
Měla jsem chuť se někam podívat, ale ne daleko. Vybrala jsem si Chlumec, kde se odehrála 26. a 30. srpna roku 1813 bitva. Spojené armády Rakouska, Pruska a Ruska tady porazily francouzskou armádu císaře Napoleona pod vedením generála Vandamme.
Byla jsem tu kdysi s kamarádkou u všech pomníků, které tu jsou rozesety jako památka na tehdejší boje. Jen jeden pomník jsme tehdy nenavštívily a to menší pomník generála Vandamme a to proto, poněvadž jsme se vydaly v nevhodnou dobu, kdy bylo sychravo a tento pomník stál v blátivém prostředí a cesta k němu byla dosr mizerná. Vlastně to cesta ani nebyla. Pomník byl mimo veškerou komunikaci. Zkrátka jsme si netroufaly. Řekly jsme si, že se k němu vydáme jindy, až se vyčasí, abychom si mohly odkliknout pomyslný bodík v našem seznamu památek. Ale už jsme to neudělaly. Ale ani dnes, kdy jsem se vydala na výlet jsem k němu nezašla. Stojí trochu opodál, na kraji u lesa a cesta k němu žádná. Ale ani jsem to neměla v úmyslu.
A tak jsem se vypravila a zamířila na bus. Nasedla jsem a dávala pozor, kde budu vystupovat, protože jsem tu už dlouho nebyla. Předposlední stanicí před Chlumcem byla zastávka Přestanov, kde stojí ruský památník, další svědek Napoleonských bojů. A za ním v malém lesíku se nachází největší hromadný hrob obětí v Čechách z Napoleonské bitvy, kdy nechal hrabě Westphalen, majitel tehdejšího panství, posbírat ostatky těchto vojínů, jenž byly pohřbeni v mělkých hrobech a nechal je pohřbít do společného hrobu. Bylo jich 10.tisíc, ale zdaleka nebyly všechny. Mnoho jich leží na okolních hřbitovech, v lesích a porůznu tam, kde se bojovalo.
Měla jsem cukání, jestli nemám vystoupit v Přestanově a zajít k pomníku a ke hromadnému hrobu, ale pak jsem se rozhodla podle hodin že nevystoupím a pojedu až do Chlumce a tak jsem také udělala.
V Chlumci jsem vystoupila a vydala se podél parku u kostela sv. Havla chodníkem, kde jsem tušila, že bude další památník a to s názvem "Jubilejní". Samozřejmě že tam byl a tak jsem ho cvakla a šla dál, až došla k malému hřbitovu. Zrovna opravovali kapli. Zašla jsem na hřbitov. Docela mě lákají staré hroby a umění dávných kameníků, ale tady nic moc nebylo. Udělala jsem pár snímků a vydala se na zpáteční cestu. Nic tu jinak k prohlídce nebylo, úzký chodník a silnice, kde pelášilo jedno auto za druhým. To není zrovna moc líbivá chůze.
Minula jsem "Jubilejní" památník a došla pomalu k parku, který končil u kostela sv. Havla. Jak jsem viděla na lavičkách, tak tu měli důchodci sraz. Ale vždycky obsadil jen jeden důchodce jednu lavičku. Asi nechtěli mezi sebou komunikovat.
Co říct závěrem? Je to malé městečko, ale upravené, paneláčky malé, ale jsou v zeleni, líbilo se mně tu...
Kostel sv. Havla pochází z 1.poloviny 12. století. V r. 1590 byl přestavěn do barokního slohu. Po Napoleonských bitvách byl kostel poškozen a v letech 1847 - 1849 byl opraven do novogotické podoby a tak je dodnes.
Byla jsem dost unavená, jak také jinak, když chodím o francouzských holích a 4 kiláčky, co jsem ušlapala bylo dost, i když dělám někdy více, ale pak se druhý den nehnu. Ale chodit musím....