Po stopách napoleonských válek
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vypravil jsem se za historií a památkami největší bitvy napoleonských válek na území Čech, která se zde odehrála 29. a 30. srpna 1813. Více www.bitva u Chlumce
Za čím jedeme?
Autobusem jsem dojel do Varvařova, kde je začátek naučné stezky a je zde pruský a rakouský památník. Po žluté TZ jsem pokračoval okolo zatopeného dolu Gustav lesem do horní části obce Žandov, kde je za železniční tratí památník zajetí francouzského generála Vandamma. Odbočka je špatně značená, vede mezi vilkami a pak podle potoka k trati. Od památníku jsem se vrátil zpět na silnici a přes Žandov jsem došel k Jubilejnímu pomníku, který byl postaven vroce 1913 ke 100.výročí bitvy. Je 25 metrů vysoký, na vrcholu se sochou lva a byl postaven k uctění památky rakouských vojáků. Traduje se, že když byl tvůrce sochy lva při slavnostním odhalení pomníku upozorněn na nepřirozený postoj lva, tak se zastřelil.
Odtud jsem vystoupal na vršek nad pomníkem, kde stojí kaple a odkud v roce 1813 řídil boje francouzský generál Vandamme.Prošel jsem Chlumcem a přes Strádov jsem došel do Přestanova. Cesta k ruskému pomníku je dost nepříjemná, vede 400 metrů po hlavní silnici, kde je dost velký provoz. Pomník představuje bohyni Niké zapisující datum bitvy. Z parkoviště u pomníku vede cesta do blízkého lesíka, kde je hromadný hrob. Je zde pochováno 10 000 z celkových více než 20 000 padlých vojáků .
Nechtělo se mi vracet po silnici a tak jsem to vzal po kraji pole na křižovatku silnic nad Přestanovem, kde stojí pomník Rozhodujících bojů a Juchtova kaple. Ta stojí v místě nejtěžších bojů. Po silnici jsem došel až do Krupky, kde jsem výlet ukončil.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvení je možné v průběhu celé trasy. Ubytování nebylo potřeba.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Dobře udržované pomníky, památníky a informační tabule s popisem bitvy
Ostatní informace
Muzeum města Ústí nad Labem, kde je stálá expozice bitvy u Chlumce.
Chabařovice - dochovaný hrob padlého rakouského svobodníka Antonína Gürtnera
Nakléřov - pomník generála Kleista
Peruc -zde se sešli k poradě po vítězné bitvě představitelé Rakouska, Ruska a Pruska před vítězným tažením proti Napoleonovi u Lipska.
V Chlumci se odehrála ještě jedna bitva a to v roce 1126 mezi českým knížetem Soběslavem I. a německým králem Lotharem III. O té jsem v Chlumci ale neviděl žádnou zmínku.