Původní dřevěný kříž býval ozdobou piletické návsi přinejmenším již od 18. století (v období zpracování josefinského katastru v roce 1789 již existoval), ale můžeme uvažovat, že zde stál již o mnoho let dříve. Jeho umístění je zaznamenáno jak v prvních vojenských mapováních (I. z let 1764-1768 a rektifikace z let 1780-1783, viz
http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c096; II. z let 1836-1852; viz
http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=2vm&map_region=ce&map_list=O_7_IX), tak v indikační skice stabilního katastru z roku 1840 od adjunkta 2. třídy Johanna Czernkoviche a geometra 4. třídy Franze Hlawatého (viz
https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA342018400). V té době byl tento krucifix již notně sešlý, a tak nakonec došlo v roce 1872 k jeho obnově, přičemž v rámci jeho slavnostního posvěcení bylo uspořádáno z pouchovského kostela sv. Pavla procesí, v jehož čele stanul zdejší farář P. Josef Seidl. Na návsi v Pileticích se poté všichni zúčastnění pomodlili litanie k Ježíši Kristovi a další přiměřené modlitby, po nichž se v průvodu navrátili zpět do farního chrámu.
Důvodem, proč k obnovení piletického kříže došlo zrovna tohoto roku, byla jiná významná událost - primice čili kněžské prvotiny. 28. července 1872 totiž obětoval P. Jan Křtitel Šrámek z Piletic svou první mši v kostele sv. Pavla na Pouchově, přičemž primiční kázání měl sezemický kaplan P. František Sedlatý a primiciantovi přisluhoval při oltáři Páně královéhradecký děkan a kanovník P. Leodegar Vacek. Nebyli to však jediní kněží, jež se této slavnosti zúčastnili, neboť celkem jich tu bylo rovnou 8.
Ale i tato oprava nemohla na dlouho vydržet, a tak se začalo uvažovat o zřízení kamenného kříže, jehož výhodou bylo to, že na svém místě přetrvá mnohem déle než jeho předchůdce. K realizaci tohoto plánu nakonec došlo roku 1904, a to spolu se sousední dřevěnou zvoničkou. Podrobně tuto akci líčí "Obnova", jež vyšla 19. srpna 1904: "Z Pouchova. O minulém svátku mar. konána v nedalekých Pileticích velkolepá slavnost svěcení nového sv. kříže. Katolíci tamní, ač jich málo na počet, postavili důstojné kamenné sousoší na obci za 400 K od kamenníka p. J. Hoffmana z Pouchova vypracované. A soused piletický p. Al. Šrámek dal je na vlastní útraty ohraditi železným plotem v Předměřicích za 105 K zhotoveným. I zvonice nová podle také postavena. Podle kříže stojí sochy bolestné Matky P. a sv. Jana ap. Průvodu jdoucímu z Pouchova přišli v ústrety sl. výbor v čele s p. starostou J. Černým z Piletic, hasičský sbor domácí i ze sousední Slatiny, družičky, hudebníci a nepřehledný dav lidu. Kříž ozdoben umělými guirlandy od pí. Fr. Šípové. Nad křížem bylo lze čísti v růžích nápisy: Dokonáno jest a Tak Bůh miloval svět. Dp. J. Blinka v důrazném kázání vysvětlil před svěcením tři ctnosti bojovníka Kristova: věrnost, poslušnost a statečnost. Vdp. světitel a farář K. Kotrbelec pak ve svých odpovědích k uvítacím a děkovacím přednáškám dvou družiček odůvodnil v prvé, proč staví katolík pomníky Kristu Ježíši a v druhé, kterak z této knihy kříže čerpati lze pravdu bezpečnou a jistou blaženost. Mezi úkonem svěcení pěl sbor pouchovských pp. studujících přiměřený čtverozpěv pod vedením p. říd. J. Pochyby z Pouchova. Po skončené pobožnosti poděleny malé družičky památnými obrázky. Kéž P. Bůh odplatí hojně štědrou obětavost katolíkům Piletickým!"
Od té doby se tu nachází tedy kamenný kříž s těmito nápisy: „Synu! Hle matka tvá! V tomto znamení zvítězíš. Matko! Hle syn tvůj! L.P. 1904.“ Stejně tak se nezměnila ani sousední sloupová zvonička v podobě dřevěné rozsochy s kovovou zvalbenou stříškou. Jedinou změnou je to, že se v ní již nenachází původní zvon, ale až jeho náhrada, jež byla odlita roku 1896 firmou A. Pistorius Söhne v Chebu a jeho plášť je ozdoben liniemi a pásem ornamentů. Zavěšení není rovněž původní, neboť jeho kovovou část provedl mistr kovářský Josef Širlo z Ruseka, jenž byl přispívajícím členem zdejšího SDH. Tento zvon měl štěstí, že přežil rekvizice obou světových válek, a tak na něj můžeme zvonit i dnes.