Loading...

Krkonoše (2): Sněžka - Luční bouda - Liščí hora - Pec pod Sněžkou

Turistické cíle Pohoří

Krkonoše (2): Sněžka – Luční bouda – Liščí hora – Pec pod Sněžkou (06/2014)

V pátek ráno jedeme novou kabinkovou lanovkou z Pece pod Sněžkou na naši nejvyšší horu - Sněžku. Na lanovku čekalo asi 10 lidí a tak nástup byl rychlý. Opravdu doporučuji pro návštěvu Sněžky mimosezónu, všední den a ranní hodiny - nebude řada u lanovky a na vrcholu hory nebude jako ve včelím úlu. Z polské strany, kde mají také lanovku (z města Karpatz na horu Kopa), se od určité hodiny valí nahoru také davy polských turistů (lanovku tam spouští v 8,30 hod.). Tyto všechny je prostě třeba předběhnout :-)

Jednosměrná jízdenka je za 210,- Kč, ale my ji máme za 170,- Kč, protože pro ubytované ve vybraných objektech v Peci pod Sněžkou platí 20% sleva (ceny rok 2014 - v roce 2019 už cenu násobíme 2 x). Lanovka byla spuštěna do provozu v únoru 2014 a nahradila starou sedačkovou lanovku z roku 1949. Provozní doba lanovky je od 8 do 18 hod., v létě do 19 hod., a v závislosti na intenzitě větru na vrcholu Sněžky. Webová stránka lanovky na Sněžku: http://www.snezkalanovka.cz/

Pokud je vítr silnější, jede lanovka pouze do mezistanice na Růžové hoře. Tady nám kontrolovali jízdenky, zda nám platí až nahoru. Asi si někteří vykukové kupovali jízdenku pouze na Růžovou horu a pak jeli až na Sněžku. Pokud k lanovce přijedete autem, zaplatíte parkovné na parkovišti U kapličky, odkud je k lanovce něco od 100 do 300 m.

Stavby na vrcholu Sněžky se časem měnily a tak jsme v tom měli trošku chaos. Proto přikládám ve fotogalerii satelitní mapu s popisem současného stavu (2014). Na vrcholu Sněžky jsou 3 české a 2 polské stavby. Nejníže je horní stanice lanové dráhy z Pece pod Sněžkou, na vrcholu pak historický kamenný sloup – základní český trigonometrický bod z roku 1832 a nová Česká Poštovna – dřevěná prosklená stavba z roku 2008 ve tvaru hranolu.

Poláci zde mají dřevěnou kapli sv. Vavřince, jejíž stavba byla dokončena v roce 1681 a je to tedy v současné době nejstarší stavba na vrcholu. Dále se zde nachází z dálky viditelná "ufo" stavba Polské boudy z roku 1976, takové tři talíře na sobě, ve kterých je meteorologická stanice a restaurace.

Do roku 2009 tady byla ještě malá dřevěná stará Poštovna, která po vybudování nové České Poštovny stála ještě chvilku nečinně na vrcholu. Následně byla rozebrána jedním podnikatelem, kterému bylo stavby odsouzené k zániku líto, a tak ji zakoupil, odvezl a znovu složil na kopci Javorová skála ve Vlašimské pahorkatině u města Sedlec – Prčice.

Historicky tu pak byly ještě dvě boudy – Slezská bouda, na místě kde je nynější ufo Polská bouda, a Česká bouda, na místě které stojí dnešní Česká Poštovna. Do 80-tých let 20. století tu ještě byla dřevěná česká meteostanice.

Nadmořská výška českého trigonometrického bodu na Sněžce je 1 602,02 m n. m. Tento bod však nestojí na nejvyšším bodě hory. Nejvyšší místo se podle posledních měření nachází v blízkosti kaple, 3,5 metru od naší státní hranice na polské straně, a má výšku 1 603,30 m n. m. Výška 1 603 m n.m. bude zřejmě nadále uváděna jako skutečná výška hory Sněžky.

Na Sněžce se kocháme výhledy, je polojasno, ale oblačnost je vysoká a tak je viditelnost dobrá. Působivý je také pohled do Obřího dolu. Na svazích Sněžky kvete vzácný koniklec alpínský bílý, který se v ČR vyskytuje pouze v Krkonoších. Nakoukneme do kaple a pak jdeme na prohlídku interiéru České poštovny, kde otevřeli v 10 hod. 

Musím říct, že se mi tento hojně diskutovaný objekt líbí. Není to megalomanská stavba a architekti, kteří byli při návrhu velmi limitováni jak extrémními klimatickými a prostorovými podmínkami stanoviště, tak nároky Správy Krkonošského národního parku, měli při její tvorbě dobré nápady a budova má šmrnc.

Kupujeme zde pohlednice Sněžky a jednu adresovanou vhazujeme i do místní poštovní schránky s kulatým razítkem nejvýše položené poštovny u nás. Zapisujeme se do vrcholové knihy. Je zde možnost jít i na vyhlídkovou plošinu (střechu) objektu za vstupné, ale toho nevyužíváme.

Na skok zajdeme i do polského ufo objektu. Kdysi asi moderní stavba už zestárla, je moc velká a na vrchol hory se nehodí. Jsou tady tři zaměstnanci, jeden sedí u pohlednic a upomínkových předmětů, druhý u pultu s občerstvením a třetí u placených záchodků. Kupujeme zde také pohlednice Sněžky, teda Śnieżky, ať máme památku i z polské části hory. (Polsko má svůj nejvyšší vrchol ve Vysokých Tatrách, jsou to Rysy.)

Na Sněžku jsme vyjeli lanovkou, abychom měli dostatek času a sil na celodenní okruh po horách. Nakonec jsme ušli 24 km v krásném horském prostředí a za velmi dobrého počasí. Ze Sněžky jsme sešli dolů po červené značce západním směrem na polskou stranu ke Slezské chatě (Dom Ślaski), zářivě žluté a z dálky viditelné budově v Obřím sedle. Po kamenitém chodníku už proti nám šel na vrchol Sněžky štrůdl Poláků a školní výlety.

U Slezské chaty se vydáváme dále po červené k vyhlídkovým místům na ledovcová polská jezera Maly a Vielky Staw. Chodník je široký vydlážděný a nejsou tu lidi. Hlavní tah z Polska jde totiž od horní stanice lanovky Karpatz – Kopa přes Dom Ślaski na Sněžku. Jdeme kolem rozcestníků Spalona Stražnica a Rownia pod Śniezka stále po červené.

Začínají se otvírat pohledy na jezera, která mají temnou modrou barvu a ve spojení s horami vytváří dojem opravdové horské krajiny. Pro výhled k jezerům má smysl jít do bodu, který je na mapě označen jako vyhlídkové místo. Zkusili jsme ještě dále, ale už na jezera nebylo pořádně vidět. Vracíme se zpět stejnou cestou a na rozcestníku Rownia pod Śniezka odbočujeme na žlutou směr Luční bouda.

Ještě předtím, než chvíli spočneme v Luční boudě, krásné obrovské historické stavbě, jdeme kousek zpět ke Sněžce po modré značce, podívat se na Úpské rašeliniště, které je prameništěm řeky Úpy. Přes rašeliniště vede povalový chodník. Odtud jsou jedny z nejkrásnějších fotografií Sněžky v časopisech, bohužel pořízené ne přímo z chodníku, ale odněkud z rašeliniště, kam se samozřejmě nesmí a ani bych to raději nezkoušela.

Náhorní planina, která se rozprostírá mezi Sněžkou, Studniční a Luční horou (další takové místo je ještě na planině kolem pramene Labe), je jedno z nejkrásnějších míst Krkonoš a jedinečné místo v rámci celé ČR a celé střední Evropy vůbec. Jedná se o tundru, která připomíná spíše horskou krajinu Skandinávie, a nikde jinde ve střední Evropě podobnou nenajdete.

Název tundra se používá pro holé horské pláně na severu Evropy a Asie, které se vyznačují drsným klimatem, krajinou modelovanou mrazem a větrem, a přítomností specifických rostlin a živočichů. Především díky této unikátní tundře jsou našeKrkonoše tak jedinečné. Příjemnou skutečností je také to, že po této planině se dá bez problémů chodit dlouhé hodiny a pořád jste v přibližně stejné nadmořské výšce, takže nemusíte překonávat velké výškové rozdíly.

Po občerstvení na Luční boudě, kde vaří své vlastní pivo Paroháč, jdeme po červené mezi Studniční a Luční horou směrem k Výrovce. Po cestě vidíme pár "řopíků" – malých bunkrů, které byli součástí opevnění republiky před 2. světovou válkou, a symbolický Památník obětem hor. Pořád také vidíme Sněžku a tak na každém kroku fotíme, protože pohled na ni je pokaždé trošku jiný. Je to svým tvarem opravdu zvláštní a velmi krásná hora. Vegetace na Studniční a Luční hoře je rovněž typickou ukázkou krkonošské tundry a dvojice hor tvoří společně se Sněžkou neodmyslytelné panorama východních Krkonoš. Studniční hora je po Sněžce druhým nejvyšším (1 555 m n.m.) a Luční hora třetím nejvyšším vrcholem ČR (1 554 m n.m.).

Dále už vede stezka po hřebenu kolem chaty Výrovka k občerstvení Na rozcestí a odtud zahýbáme po červené na Liščí horu. Tady už jsme o jeden výškový stupeň níž a jdeme již nízkým lesem. U Liščí hory je několik laviček, dřevěná tabule s popisem vrcholů a opět vyhlídka na Sněžku. Na loukách kolem Liščí boudy to krásně kvete. Je zde velké množství prstnatců májových, naší nejhojnější orchideje, a závoje modrých pomněnek. Na rozcestí U Lesní boudy se dáváme po žluté již zpět do Pece pod Sněžkou.
Mapa oblasti na mapy.cz: Krkonoše - Sněžka (mapy.cz/turisticka)

Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda

Všechny naše články z Krkonoš:

Poslední aktualizace: 9.1.2023
Nadmořská výška:
1459 metrů nad mořem
WWW stránky:
Krkonoše (2): Sněžka - Luční bouda - Liščí hora - Pec pod Sněžkou na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Krkonoše (2): Sněžka - Luční bouda - Liščí hora - Pec pod Sněžkou

Přechod Krkonoš 3. den  Luční bouda - Harrachov
Přechod Krkonoš 3. den Luční bouda - Harrachov
Trasa
Třetí den přechodu Krkonoš jsem začal ještě před svítáním…
0.5km
více »
Webkamera - Luční bouda
Webkamera - Luční bouda
WebKamera
Webkamera, která je umístěna na východní straně Luční boudy ve směru ke…
0.5km
více »
Pec - Obří sedlo - Luční bouda - Výrovka - Pec
Pec - Obří sedlo - Luční bouda - Výrovka - Pec
Tipy na výlet
Naším cílem je jedna z krkonošských klasik, cesta Obřím dolem do Obřího…
0.5km
více »
turistické rozcestí Luční bouda
turistické rozcestí Luční bouda
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u Luční boudy, ukazuje turistům cestu v třech směrech. Po značce červené od rozcestí Chalupa…
0.5km
více »
turistické rozcestí u Kapličky
turistické rozcestí u Kapličky
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u Kapličky, resp. Památníku obětem…
0.6km
více »
Zimní Krkonoše.
Zimní Krkonoše.
Fotogalerie
Je pravá Ladovská zima a tak je čas vyrazit do hor. Ten…
0.6km
více »
Mapa republiky
Mapa republiky
Zajímavost
Mapa republiky, to je již oficiální název pro místo, na jihozápadním svahu…
0.6km
více »
Luční bouda
Luční bouda
Bouda
Luční bouda - posvátné místo, nejen, českých turistů. Luční bouda se…
0.6km
více »
Krkonoše: Luční bouda
Krkonoše: Luční bouda
Fotogalerie
Luční bouda (1410 m. n. m.) je horský hotel v Krkonoších na Bílé louce…
0.6km
více »
Památník obětem hor - Krkonoše
Památník obětem hor - Krkonoše
Památník
Hory přitahují od pradávna spoustu turistů. Někteří z nich se však z nich…
0.6km
více »
Na běžkách z Pece na Sněžku, Výrovku a zpět do Pece
Na běžkách z Pece na Sněžku, Výrovku a zpět do Pece
Trasa
Na běžkách z Pece pod Sněžkou na Sněžku, Luční boudu, V…
0.6km
více »
trasa - Naučná stezka Dědictví doby ledové
trasa - Naučná stezka Dědictví doby ledové
Trasa
Přeshraniční naučnou stezku Dědictví doby ledové společně zřídily Správy…
0.6km
více »
turistické rozcestí u Luční boudy
turistické rozcestí u Luční boudy
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází cca 400 metrů východně od Luční boudy, ukazuje cestu ve směru Špindlerův Mlýn - Luční Bouda.…
0.7km
více »
Úpské rašeliniště
Úpské rašeliniště
Národní park
Úpské rašeliniště se rozkládá cca v prostoru mezi Luční boudou a severním…
0.8km
více »
Naučná stezka Dědictví doby ledové
Naučná stezka Dědictví doby ledové
Tipy na výlet
Když si položíme otázku jaké naše pohoří je vytvarováno činností ledovce,…
1km
více »
Na zámku a v podzámčí.
Na zámku a v podzámčí.
Cestopisy
                            Na zámku a v podzámčí.                       …
1km
více »
Letní výlet na Sněžku – RETRO 2007
Letní výlet na Sněžku – RETRO 2007
Tipy na výlet
Sněžka je nejvyšší horou Krkonoš a asi nemá moc cenu vysvětlovat kde jí…
1.1km
více »
Krkonoše - výlet  Výrovka, Luční Bouda, Sněžka
Krkonoše - výlet Výrovka, Luční Bouda, Sněžka
Pohoří
Začali by sme na dôležitej turistickej križovatke v sedle Výrovka 1356 m.n…
1.2km
více »
Modrý důl
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Modrý důl
Údolí, dolina
Modrý důl je malebné údolí nacházející se v Krkonoších, horském pásu ve…
1.8km
více »
Rennerova bouda - Rennerova studánka
Rennerova bouda - Rennerova studánka
Pramen
Rennerova bouda byla postavena, na severním úpatí Luční hory, bratry Rennery v roce 1797. Po požáru, který stavení, dne 2.10.1938,…
1.8km
více »
zavřít reklamu