Naučná stezka Dědictví doby ledové
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Když si položíme otázku jaké naše pohoří je vytvarováno činností ledovce, tak nám musí vyjít Krkonoše. Je to tak, vyrážíme na samotný hřeben, ledovcová údolí a jezera do Krkonoš.
Za čím jedeme?
Přeshraniční naučnou stezku Dědictví doby ledové společně zřídily Správy Krkonošského národního parku a Karkonoskiego parku narodovego. NS vede nejcennějšími partiemi Krkonoš a představuje krkonošskou tundru s ukázkami různých útvarů pocházejících z doby ledové. Trasa NS je v podstatě 9 km dlouhý okruh, do kterého lze na několika místech vstoupit. Z celkových devíti zastavení (informačních tabulí) jsou 4 umístěny na území ČR, jsou to Pohled do Obřího dolu, Úpské rašeliniště, Luční bouda a Jantarová stezka. Na území Polska je zastavení 5, tj. Spalona strażnica, Mały Staw, Biały Jar, Kocioł a Dom Slasky (Slezský dům). V zimním období zde však informační panely nehledejte, z klimatický důvodů jsou snímány.
Pro nás Čechy, kteří jsou „odkojeni“ výstupem na Sněžku a výšlapem k prameni Labe je návštěva polské části Krkonoš krásným zážitkem, pohled od ledovcového jezera z Kociołu Małego Stawu je nádherný.
Trasa Naučné stezky Dědictví doby ledové je i s převýšením vyznačena zde: https://www.turistika.cz/trasy/trasa-naucna-stezka-dedictvi-doby-ledove
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Naprosto nutná zastávka musela být na Luční boudě, někým kritizované a někým naopak chválené…. Co je navýsost jasné je však to, že místní pivo Paroháč se povedlo… a cena 45 Kč je v těchto podmínkách celkem přijatelná.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Za vybudování stezky bychom měli být vděčni, nebylo snad turisty, který by se u informačních tabulí nazastavil.
Ostatní informace
Doba pašířů, které známe z filmů a pohádek je již pryč, ale vzhledem k tomu, že stezka překračuje státní hranice tak by jsme s sebou měli mít platný doklad totožnosti. Dnes tedy platný občanský průkaz.