Kroměříž - pravoslavný chrám sv.Cyrila a Metoděje
„Hanácké Atény“ jsou známy množstvím pozoruhodných světských i sakrálních památek, ale asi jen málokdo ví, že se v nich nachází i pravoslavný chrám. Stojí nedaleko kroměřížského historického jádra na Slovanském náměstí, ale jelikož je kostelíkem malým a navíc „utopeným“ v okolní sídlištní zástavbě, není jeho charakteristická baňatá barevná věž z centra města vidět.
Na nově vzniklém rynku byl první stavbou, kterou mezi lety 1946 – 1948 realizoval ukrajinský archimandrita Vsevolod Kolomanský. Tento muž byl stavitelem samoukem a na Zakarpatské Rusi podle vlastních návrhů zbudoval několik pravoslavných chrámů. Za první světové války se stal členem Československých legií a po ní se přestěhoval do Československa.
I tento kroměřížský kostelík vystavěl v typickém byzantsko-ruském slohu. Chrám se měl stát památkou na rumunské vojáky, kteří koncem druhé světové války Kroměříž osvobodili, hlavně ale věčnou vzpomínkou na biskupa Gorazda.
Biskup se vlastním jménem jmenoval Matěj Pavlík, tady v Kroměříži studoval v katolickém arcibiskupském konvinktu a poté působil v Praze. Roku 1942 byl za ukrývání účastníků atentátu na R.Heydricha fašisty popraven. Roku 1987 byl blahořečen a prohlášen za Gorazda II., svatého. Biskupovy tělesné pozůstatky nacisté po exekuci spálili, ale zachovala se jeho roucha, jež se stala relikviemi.
Mně bylo na naší podzimní procházce městem umožněno nahlédnout i dovnitř do chrámu, jehož malý interiér zdobí veliké množství ikon. A také ostatků mnoha světců, jejichž jména jsou kromě sv.Ludmily a sv.Ondřeje pro nás křesťany ale jmény téměř neznámými, neboť patřila pravoslavným mučedníkům.
Jak už jsem se zmínil, kostelík byl zbudován v byzantském stylu vyznačujícím se vlnitými reliéfy a velkou členitostí a jeho střechu zdobí typická cibulovitá věžička s pravoslavným křížem.
Kroměřížský chrám sv.Cyrila a Metoděje byl za účasti domácích i cizích knězů a značného množství poutníků i místních zvědavců slavnostně vysvěcen otcem Čestmírem Kráčmerem 4.července 1948.