Kroměříž - Masarykovo náměstí
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Nachází se na "kopci" v nejhořejší části historické zástavby města. Přestože dosahuje rozměrů pouhých 75 x 40 m, skvostné budovy, lemující jeho obvod, řadí toto náměstí k těm nejvýstavnějším. Nejpozoruhodnější budovou rynku je filiální kostel svatého Jana Křtitele. Typickou siluetu této nádherné sakrální stavby určitě všichni dobře znáte, neboť nechybí snad v žádném prospektu či turistickém průvodci o městě Kroměříži. Na jeho místě stál původně prastarý románský kostelík, přizdobený pozdějí i gotickými prvky. O kostel a sousední špitál pečovali až do 17.století Johanité, poté přešel do vlastnictví řádu piaristického. Noví "provozovatelé" v sousedství napřed vystavěli kolej a v roce 1737 se začalo s přestavbou kostela. Plány nedodal nikdo jiný, než Cyrani z Bolleshausu. Tento pán nebyl jen církevním architektem, ale dokonce měl hodnost biskupa ! S plány se ale tentokrát moc nepáral, neboť na nich v podstatě okopíroval půdorys chrámu z Rennagasse, stojícího ve Vídni. Stavba byla dokončena a vysvěcením prošla r. 1768. A tak zde vznikl v té době jeden z nejkrásnějších kostelů na celé Moravě a zásluhu na tom mají hned dvě národnostní skupiny umělců, kteří tu vedle sebe bez vzájemné nevraživosti pracovali a spojili umění české i vídeňské v jeden úžasný celek! Nad vchodem do kostela je umístěno sousoší Ježíšova křtu s anděly od sochaře O.Zahnera. O fasádu chrámu - která si za vzor vybrala některé z kostelů pražských a vídeňských, se zasloužili společně rakouští i čeští umělci. Stejně tak o překrásný interiér, kde už převládá výzdoba nejen rokoková, ale i ta, plna "sentimentu." Mohli bychom zde vyjmenovat některé umělce - namátkou J.J. Etgense, bratry Michaela a Jana Scharterovy. Ale o tu krásu se postarala rovnou celá plejáda v té době slavných jmen. My ale nebudeme vypisovat všechny podrobnosti, nám obyčejným laikům jejich jména stejně nic neřeknou a zvídavější čtenáři si jistě rádi nalistují tato fakta v některé z encyklopedií...
Další pozoruhodností - (taky jednou z nejvýznamnějších na Moravě), je "stavení" vedle kostela. O jeho výzdobu se zasloužil sochař A,T. Beck. Krásná novorenesanční budova vznikla r. 1877 a nejprve sloužila jako německá reálka. Později se změnila na učitelský ústav a v roce 1996 se z ní stala Justiční škola. Prostranství před ní zdobí veliká bronzová busta prezidenta z První republiky, po němž nese náměstí své jméno. Nároží náměstí T.G.Masaryka, které směrem k jihozápadu volně přechází na sousední Miličovo náměstí, tvoří nepřehlédnutelná budova gymnázia z roku 1890. Na opačnou stranu - do historického kroměřížského jádra, ústí Masarykovo náměstí hned několika ulicemi a uličkami. Za kostelem sv.Jana Křtitele vede ke chrámu sv.Mořice a dále k zámku ulice Pilařova. Směrem k Velkému náměstí se dostanete ulicí Jánskou nebo Kovářskou, ta druhá je pěší zónou a lemuje ji množství obchůdků, cukráren a pohostinných zařízení. A poslední ulice je vlastně počátkem dlouhého a nejstaršího rynku ve městě - Riegrova náměstí.
(Prohlídka Náměstí T.G. Masaryka by se nám asi líbila mnohem víc, kdyby ze zachovalých historických center všech našich měst zmizela parkoviště pro auta! Kvůli kolonám zaparkovaných vozů až kdesi na chodnících - a v permanentním ohrožení před těmi projíždějícími, se totiž už na všech těchto krásných místech nedá skoro ani fotit!)