Procházka Kroměříží a jejími zahradami
Turistické cíle • Příroda • Zahrada
Je krásné nedělní dopoledne a my vyrážíme autobusem do Města Kroměříže za jejími památkami a zajímavými zahradami. Když projíždíme Záhlinicemi, vybaví se nám vzpomínka na loňský výlet: Byli jsme na jaře prozkoumat zdejší rozsáhlý komplex rybníků, ale nad vodami se vznášel opar a početní Rackové se chechtali naší snaze něco kloudného nafotit.Proto navrhuji z legrace Janě:" Pojďme se podívat do Kroměříže." " Ale vždyť to je hrozně daleko !" "Právě že není, odsud je to přes lužní les okolo "Zámečku" jen asi 8 km." A tak tedy jdem...Cestou míjíme malý zatopený lom s rybářskou chatou a loďkami a přes Dolní Zahrady přicházíme na vlakové nádraží v Kroměříži.Zde rychle v nádražní restauraci velice dobrý oběd a pak už pospícháme do Podzámecké zahrady a celičkou si ji procházíme...
Dneska máme smůlu - hospoda je v neděli zavřená - a tak namísto oběda jdeme čerpat stravu duchovní. Po mostě přecházíme řeku Moravu a pak už začínáme naši okružní procházku městem. Okresní Město Kroměříž leží téměř ve středu Moravy, má kolem 30 tisíc obyvatel a tvoří hranici tří narodopisných celků : Hané, moravského slovácka a Valašska. Původní ves s právem pořádat trhy se stala majetkem olomouckého biskupství.V r.1260 Brunem ze Šaumberka povýšena na městečko a to obestavěno hradbama. Začíná veliký rozkvět místa a to se dokonce stává sídelním místem olomouckých biskupů.Obrovské škody městu vznikly za 30 -leté války Švédy a aby toho nebylo málo, vzápětí tu začal řádit mor... Město pozvedl z popela a ruin a v podstatě znovu "založil" Karel Lichtenstein. Jemu vděčí za to jak dneska vypadá a díky němu je dnes Kroměříž jedním z nejspanilejších moravských měst. Najdeme tu veliké množství památek: kromě raně barokního zámku a Podzámecké a Květné zahrady jsou tu i kanovnické domy a vlastní centrum města je dosti rozsáhlé a doslova "nabité" vzorně opravenými historickými měšťanskými domy a památkami. A tak není divu, že bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Zámek a zahrady jsou dokonce pod patronací Světového kulturního dědictví.
My při prohlídce tohoto nádherného města cílevědomě míjíme Velké náměstí - necháváme si ho až na zpáteční cestu - a jdeme přes Riegrovo náměstí a celé centrum až k obchvatu s kruhovým objezdem a pak ke Květné zahradě, obehnané vysokou zdí. Bohužel na téhle straně není do areálu oficiální vchod a tak musíme podél snad 0.5 km dlouhé zdi a velikého komplexu psychiatrické léčebny až za další roh a tam teprve smíme zaplatit vstupné 30 Kč za dospělou osobu a je nám umožněn vstup dovnitř. Naše první kroky vedou do skleníku s palmami a pak už se ocitáme v přísně geometricky uspořádaném francouském parku. Má obdélníkový půdorys a najdeme v něm mnohá místa, která byla romanticky upravena. Doplňují je ukázky barokního umění - sochy, kašny atd.... Celou jednu stranu zahrady tvoří skoro čtvrt km m dlouhá kolonáda, na níž je po točitých schodech zpřístupněna vyhlídka. Otevírá se nám z ní nezvyklý pohled na město - vzdálené centrum ale vidět není - zato je odtud skvostný výhled na celou plochu Květné zahrady. V jejím středu se nachází rotunda, kam směřují naše další kroky. Kdysi dávno se smělo až k velikému kyvadlu pod kopulí, kde hrot olovnice, zavěšené na laně od středu kopule, v písku kreslil stopu, dokazující otáčení Země kol své osy - alespoň tak nám to tvrdila průvodkyně při jedné návštěvě ještě v éře komunismu. Nám dvěma a celému českému národu se teď pro změnu zase točí hlavy z nastávajícího zdražování!)
Opouštíme Květnou zahradu a přes střed města a hlavní náměstí - probíhá tu zrovna nějaká oslava a lid se baví - okolo Muzea M.Švabinského a bočními uličkami okolo katedrály se dostáváme na nádvoří zámku a pak už do Podzámecké zahrady. Ta existuje už od středověku a v průběhu času vystřídala mnohé převleků, ten barokní byl ale nejmarkantnější a v podstatě ho na různých místech vidíte dodnes. Od 19. století vznikl anglický park a v něm četné romantické stavby: kašny a altánky, Pompejánská kolonáda s antickými bustami, Čínský pavilon, Maxův dvůr. Vedle zámku najdeme Colloredovu kolonádu, v níž umístěny bysty od M.Švabinského, které byly původně nasměrovány do Národního divadla v Praze... V současnosti se v zahradě nachází i mini Zoo a výběh se zvířaty. Najdeme tu výletní restauraci a kanál, kde můžete absolvovat plavbu na lodičkách, u Velkého rybníka s Čínským pavilonem poobdivujete černé labutě a nakrmíte věčně hladové kachny divoké. Je tu spousta krásných přírodních i umělých zákoutí, ze kterých se vám otevírají nečekané pohledy - třeba přes menší rybník na zámek.
Je tu toho k vidění opravdu dost a dost, ale my už musíme na nádraží. Cestou se ještě stavujeme v jedné hospůdce na občerstvení a spokojeni a plni dojmů se vracíme busem domů do Zlína...