Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Jednu z mnoha položek na seznamu krucemburských kulturních památek můžeme objevit na zdejším evangelickém hřbitově. Jedná se o originálně pojaté dílo významného českého sochaře Vincence Makovského, jehož prarodiče pocházeli právě z Krucemburku. Zajímavá je i historie vzniku tohoto pomníku, který bývá střídavě uváděn s věnováním obětem okupace a obětem II. světové války. Tento pomník byl slavnostně odhalen téměř bezprostředně po skončení válečného běsnění - přesněji tedy v roce 1946 – a stal se tak jedním z vůbec prvních pomníků obětem nejstrašnější války v dějinách na území České republiky.
Je smutným faktem, že tento zajímavý artefakt trvale připomíná smrt členů místního evangelického sboru, kteří zahynuli na úplném konci II. světové války, z dnešního úhlu Pohledu v podstatě už po ní (neb až 9. května 1945). A nebylo to v boji s nepřítelem. Tehdy se totiž velení Rudé armády rozhodlo, že vybombarduje okolí Krucemburku a sousedního Žďírce, čímž zničí poslední zbytky skrývajících se německých vojáků. No a moc slavně tento pokus zřejmě nedopadl.
Na závěr ještě alespoň pár slov o autorovi tohoto originálního díla a dominanty evangelického hřbitova na Českobratrské ulici. Akademický sochař Vincenc Makovský (*1900, +1966) byl nejen sochařem, ale také malířem, designérem a profesorem brněnské techniky i pražské AVU. Je považován za jednoho z čelních představitelů české meziválečné avantgardy a i když se s jeho díly setkáme nejčastěji v Brně, je autorem například také pomníku J.A. Komenského v holandském Naardenu.