Krucemburk
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městys
Krucemburk leží na bývalé Liběcké stezce z 11. století, procházející tehdy neprostupnými hvozdy na českomoravském pomezí. Založil jej počátkem 13. století řád německých rytířů jako horní osadu s farním kostelem a tvrzí, podle jejíhož názvu Kreuzburk (křížový, křižácký hrad) byl Krucemburk pojmenován. V souvislosti s těžbou stříbra v okolí se Krucemburk v roce 1241 poprvé připomíná v listinných pramenech.V roce 1321 přešel z rukou církevního řádu do majetku předního českého šlechtice, zemského maršálka Jindřicha z Lipé. Ve druhé polovině 14. století byl za držení Epíkem z Hrádku povýšen na městečko. K rozkvětu Krucemburku dochází za příslušníků rodu Střelů z Rokyc v 15. a 16. století, předeším za Mikuláše, který zde v letech 1527- 1543 nepřetržitě pobýval na zámku vzniklém z původní tvrze. Třicetiletá válka a následující období protireformace, předznamenané velkým požárem roku 1651, vedly ke zchudnutí obce a úpadku zemědělství. V roce 1677 bylo panství Krucemburk, zahrnující tehdy také vesnice Hluboká, Benátky a Kohoutov, prodáno Ferdinandovi z Dietrichštejnu. Život Krucemburku povznášejí až ke konci 18. století zdejší řemeslníci a koželužská manufaktura. Již půl roku po vyhlášení tolerančního patentu zde vznikl v roce 1782 evangelický luterský sbor jako vůbec první v Čechách. V roce 1840 byl slavnostně otevřen Evangelický kostel, v roce 1868 zřízen poštovní úřad, v roce 1890 se začalo vyučovat v nové škole, lidé se sdružovali do spolků. Rozvoj obce nezastavil ani zhoubný požár v roce 1893, kdy vyhořelo více než polovina domů a téměř 1000 obyvatel přišlo o přístřeší. Rok 1906 je spojen s dlouhodobým pobytem pozdějšího prezidenta T. G.Masaryka a jeho přednáškovou činností v širokém okolí i v Krucemburku samém. V této době byl již Krucemburk rozvinutým průmyslovým městečkem se čtyřmi továrnami a čilým obchodním a řemeslnickým ruchem. Kulturní a společenský život vrcholil v období první republiky, pokračoval i stavební rozmach obce. Rozvoj byl násilně přerušen nacistickou okupací. Zatýkání občanů, obklíčení německými vojáky v lednu 1945 a následné persekuce, ale i nesmyslný nálet na samém konci války přinesly nesmírné utrpení. V roce 1949 došlo proti vůli občanů k přejmenování Krucemburku na Křížovou, ke svému historickémunázvu se obec mohla vrátit až v roce 1993.
Zdejší historie je spjata s významnou kulturní tradicí. Obec se semůže pochlubit čtrnácti chráněnými kulturními památkami. Svá díla zde zanechali velcí čeští umělci jako byl architekt Josef Gočár, sochaři Jan Štursa a Vincenc Makovský, především je však Krucemburk spojen s jedinečnou osobností malíře Jana Zrzavého, který odpočívá na zdejším katolickém hřbitově.
Krucemburkem prochází červě značená turistická cesta Karla Havlíčka Borovského, která vede z Hlinska do Přibyslavi. Dále městysem prochází i několik regionálních a místních cyklotras. Je zde velice dobře vybavené turistické informační centrum, které se nachází v přízemí úřadu městyse.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.48 Žďárské vrchy