Krzeszów - evropská perla baroka
1 – Hlavní poutní místo Laskavé Matky Boží
Několik kilometrů za hraničním přechodem Královec/ Lubawka se u města Kamienna Góra nachází v obci Krzesów (česky Křešov) hlavní poutní místo Laskavé Matky Boží. Tento barokní skvost kandiduje na zapsání do seznamu UNESCO.
Polský stát i Evropská unie vynakládají nemalé finanční prostředky, aby byly zrenovovány nástěnné fresky Michaela Willmanna, zrestaurovány varhany Michala Englera a stavebně upraveny všechny níže uvedené památky.
2 – Menší bazilika - kostel Nanebevzetí NPM
Dne 29. srpna 1998 udělil papež Jan Pavel II svatyni NPM čestný titul Menší bazilika. Tento titul se uděluje pouze kostelům, které mají výjimečnou kulturně-historickou hodnotu nebo jsou místem zvláštního křesťanského kultu. V dalším textu proto budu tento kostel nazývat bazilikou.
Největším pokladem baziliky Nanebevzetí (a celého poutního místa) je obraz Laskavé Matky Boží, který byl namalován v první polovině 13. století a je nejstarším mariánským obrazem v Polsku.
Bazilika je považována za jeden z nejhezčích barokních svatostánků v Evropě. Je vyzdobená nesčetným množstvím fresek s biblickou a řádovou tématikou. Na hlavním oltáři lze spatřit obraz Patra Brandla.
Nad vchodem do baziliky se nacházejí monumentální varhany z 18.století. Jsou z dílny wroclawského varhaníka Michala Englera.
3 – Mauzoleum slezských Piastů
Mauzoleum bylo umístěno do kaple Svidnicko-Javorských Piastů, která je součástí baziliky Nanebevzetí. Do kaple se dostaneme obejitím baziliky zleva. V mauzoleu jsou k vidění mimo jiného dva gotické sarkofágy knížete Bolka I a knížete Bolka II.
4 – Kostel svatého Josefa
V kostele se scházelo k modlitbám Bratrstvo sv.Josefa, které bylo založené v 17. století. Bratrstvo se zde ke svým modlitbám schází dodnes.
Interiér kostela prošel nákladnou rekonstrukcí. Ozdobou jsou zrenovované fresky „slezského Rembrandta“ Michaela Willmanna, které jsou věnované svaté rodině a Nazaretu.
5 – Klášter
Vpravo od baziliky Nanebevzetí stojí Klášter. Dnes tu sestry Benediktýnky nabízejí poutníkům i turistům zázemí. V nabídce je 50 noclehů, Restaurace a konferenční středisko.
Několik rad na závěr
Autem lze zaparkovat v blízkosti hlavního vchodu do areálu poutního místa na placeném parkovišti. Parkovat se dá i zdarma na volné ploše naproti hlavnímu vchodu. Je to blíž, ovšem bývá zde plno.
Do baziliky Nanebevzetí se vstupné neplatí. Prohlídku jsme uskutečnili mezi bohoslužbami, které zde byly na programu celé dopoledne.
Vstup do kostela svatého Josefa a do mauzolea se platí. Určitě obě místa stojí za vidění. Celkové vstupné činí pouhých 5 Zl na osobu (což je cca 32 Kč).
Zatímco v kostele svatého Josefa restaurátoři prostory opouštějí, v bazilice Nanebevzetí a v mauzoleu je ještě k vidění prostorové lešení (06 2011) z důvodu práce památkářů.