Loading...

Kubíkovy Duby (Třemošnice)

Turistické cíle Osada

Podle lidové tradice se v těchto místech na temeni zalesněných Kaňkových hor nacházela dubina, jež měla náležet jakémusi Jakubovi čili Kubíkovi, což nalezneme i v díle prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. II. díl. CH-L":

"Kubíkovy Duby (v Kubíkových Dubech, z Kubíkových Dubů, adj. lid. kubíkdubskej), ves v Železných horách (m. o. Třemošnice) 16 km jv. od Čáslavě: 1787 Hft Tržemoschnitz: Kubikowy Duby von 12 N., Schaller VI, 100; 1843 Kubikduby, Sommer XI, 307.

Kubík bylo pův. demin. jména Kuba (z Jakub) a časem se z něho stalo příjmení: 1499 Kubíkem pekařem, KolB. 135b. Osada byla založena u dubů, jež náležely Kubíkovi, a podle nich byla i pojmenována."

K tomu nalezneme ještě malou zmínku v knize "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. V. díl. Dodatky": "Kubíkovy Duby. Doplnit: 1720 Kubíkovský (dvůr), Müller. Doskočil 775."

Vzhledem k tomu, že se u Kubíkových Dubů nachází dřívější poplužní dvůr Skalka (v roce 1578 vzpomenuta jako ves), samoty Lhotka a hospoda Křížovka, jež mají podobný původ, tak můžeme uvažovat o tom, že i Kubíkovy Duby byly původně vrchnostenským dvorem, jehož likvidací a rozprodejem vznikla tato osada, přičemž tato místa náležela nejprve k lichnickému a posléze k třemošnickému panství, s nímž se stala součástí ronovského panství. Ze zprávy o vizitaci far kraje Čáslavského od královéhradeckého biskupa Msgre. Jana Leopolda Haye z roku 1783 víme, že zde tehdy žilo 122 katolíků.

V roce 1849 se Kubíkovy Duby staly součástí Třemošnice, ale farou náležely vždy k Běstvině. Roku 1885 měla osada 18 domů, 221 obyvatel a fungoval zde jediný samostatný obchodní a průmyslový závod, jímž byl zdejší hostinec, který v roce 1903 vedla Marie Střížková. Roku 1890 měla osada 18 domů a 215 obyvatel. Svého času se dostala osada do povědomí v souvislosti s projektem železniční trati ze Závratce-Třemošnice do Chotěboře, neboť zde mělo vzniknout nákladiště a osobní zastávka (nejprve vedeno pod názvem Skalka, později přejmenováno na Kubíkovy Duby). Vše však nakonec zůstalo pouze na papíře. V roce 1900 vstoupili místní hospodáři do nově vzniklé běstvinské kampeličky. O 3 roky později byla zdejší obcí podána do parlamentu petice za úpravu platů nižšího římskokatolického duchovenstva. V únoru 1909 umrzl u dvora Skalky opilý 50letý čeledín Antonín Janáček. 7. června 1910 byla osada postižena velkým krupobitím. Téhož roku měla osada 20 domů a 177 obyvatel. Z front 1. světové války se nevrátili 3 místní muži (Bohumil Bittmar, Josef Dostál, František Sekera).

Roku 1934 bylo zřízeno zdejší turistické značení. Za německé okupace nosila osada pojmenování Kubikseichen a jejího položení užívali k úkrytu různí uprchlíci a protifašističtí bojovníci. 21. listopadu 1990 byl zřízen chráněný přírodní výtvor Kaňkovy hory, z něhož se 1. února 2016 stala stejnojmenná národní přírodní památka. Jinak se osada příliš do historie nezapsala, pokud nepočítáme zdejší motokrosovou trať, na níž se v roce 1999 jel poprvé v naší republice závod evropského šampionátu amatérů IMBA v motokrosu, případně v letech 1991-2009 fungující skládku tuhého domovního odpadu, jejíž rekultivace proběhla roku 2015 (poprvé na sebe upozornila v srpnu 1991, kdy došlo k takovému jejímu vzplanutí, že byla k 31. srpnu téhož roku havarijně uzavřena). 9. června 1999 bylo založeno Občanské sdružení Kubíkovy Duby.

Ze zdejších pamětihodností musíme vyzdvihnout dvojici litinových křížů na kamenném soklu, jeden u dubu mezi lokalitou "V Dolikách" a osadou, druhý proti domu čp. 9. Pocházejí někdy z přelomu 18. a 19. století, protože ještě v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikaci z let 1780-1783 nebyly zaznamenány (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c165), ale již ve II. vojenském mapování z let 1836-1852 je zde nalezneme. Jádro několikrát upraveného domu čp. 9 pochází z přelomu 18. a 19. století, původní dům čp. 11 pocházel před svými přestavbami z roku 1721, myslivna čp. 25 "U Skalky" získala svou dnešní podobu počátkem 20. století. Nejznámějšími místními rodáky jsou: protinacistický bojovník Josef Skokan (27. března 1910 Kubíkovy Duby - 4. listopadu 1944 Praha-Pankrác), který byl chycen při pokusu opustit protektorát a následně byl popraven, a příslušník čs. armády zahraniční armády na západě František Mazura (* 8. dubna 1919 Kubíkovy Duby). Bedřich Henych naopak v roce 1931 složil na pražské Husově fakultě bohosloveckou odbornou zkoušku a nabyl hodnosti bakaláře bohosloví, aby následně působil jako českobratrský evangelický vikář ve Sloupnici a od roku 1932 nejprve jako vikář a následně jako farář v Hořicích a výpomocný učitel na tamním státním reálném gymnáziu. Protikladem předem zmíněné trojice byl po celém Ronovsku a Třemošnicku známý tulák a zloděj Jan Hrušička, jenž v roce 1915 ukradl ve zdejší hospodě slepice a peřiny v hodnotě 80 K, přičemž v té době měl již za sebou 9 let těžkého žaláře za různá vloupání a krádeže. O osadě je známé, že zde nějaký čas maloval Jindřich Prucha. Píše se o tom, že jedním z výsledků jeho práce se stal obrázek "Chalupy na Kubíkových Dubech", ale o něm není nic známo. Jeho zdejší atelier byl odsud převezen do chotěbořského muzea kvůli vybudování pamětní síně Jindřicha Průchy, otevřené v roce 1976. Kubíkovy Duby se mihly též v několika literárních dílech, např. v knize "Kačenka markytánka. Historický obraz" od Josefa Chetha Novotného (pod pseudonymem Kuzma).
Poslední aktualizace: 16.3.2024
Kubíkovy Duby (Třemošnice) na mapě
fotka uživatele Boris-Jelínek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem poslat messengeremposlat viberemposlat whatsappem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kubíkovy Duby (Třemošnice)

Kaňkovy hory
Kaňkovy hory
Hřeben
Jedná se o jeden z úzkých hřebenů Železných hor o délce přibližně 3,1 km a…
0.7km
více »
Kaňkovy hory
Kaňkovy hory
Kopec
hodnoceni 10/10
Kaňkovy hory, které leží jihovýchodně od Třemošnice na Chrudimsku tvoří…
0.9km
více »
Kaplička Panny Marie nad Běstvinou
Kaplička Panny Marie nad Běstvinou
Kaple
Nad Běstvinou se od nepaměti vyjímá vrchol, který je známý jako Vinice (něm. Winitz Berg). Podle tohoto pojmenování můžeme usuzovat,…
1.2km
více »
Vodní nádrž Pařížov
Vodní nádrž Pařížov
Tipy na výlet
Pod Železnými horami cca 8 km od Ronova nad Doubravo…
1.2km
více »
Horní Počátky - pomník se zvoničkou
Horní Počátky - pomník se zvoničkou
Pomník
Pomník ve stylu božích muk, věnovaný obětem 1. světové války. Hned u pomníku stojí malá zvonička. Přístup je po silnici, která…
1.5km
více »
Běstvina u Třemošnice – „Santiniho“ kaple sv. Jana Nepomuckého
Běstvina u Třemošnice – „Santiniho“ kaple sv. Jana Nepomuckého
Kaple
hodnoceni 10/10
Na křižovatce silnic před zámkem v obci Běstvina na Chrudimsku…
1.5km
více »
Běstvina - zámok a jeho strážca - strom platan
Běstvina - zámok a jeho strážca - strom platan
Zámek
Obec Běstvina v okrese Chrudim ležiaca v juhozápadnej časti Železných hor…
1.5km
více »
Běstvina – Zámecký strážce
Běstvina – Zámecký strážce
Památný strom
Hrdý název stromu odpovídá jeho poloze před místním zámkem. Udáva…
1.5km
více »
Běstvina - kostol sv. Jana Krstiteľa
Běstvina - kostol sv. Jana Krstiteľa
Kostel
Běstvina je malá obec na okraji Železných hor s približne 500 obyvateľmi…
1.6km
více »
Běstvina
Běstvina
Vesnice
hodnoceni 8/10
Běstvina je středně velkou obcí s 510 obyvateli a tvoří ji i osady Pařížov…
1.6km
více »
Kostel sv. Jana Křtitele v Běstvině
Kostel sv. Jana Křtitele v Běstvině
Kostel
Podle dobových záznamů by měla pocházet první zmínka o zdejším kostele již…
1.6km
více »
Běstvinský potok
Běstvinský potok
Potok
Počátky tohoto, přibližně 4,3 km dlouhého vodního toku můžeme nalézt v…
1.7km
více »
Rybník Dolní Peklo u Třemošnice
Rybník Dolní Peklo u Třemošnice
Fotogalerie
Tento rybník býval původně zván jako Pekelský, což můžeme vidět jak v I.…
2km
více »
Třemošnice – zámek
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třemošnice – zámek
Zámek
hodnoceni 6/10
Třemošnická tvrz, prvně vzpomínaná v roce 1564, byla na počátku 17…
2km
více »
Turistické rozcestí Peklo u Kraskova
Turistické rozcestí Peklo u Kraskova
Rozcestí
hodnoceni 6/10
Rozcestí se nachází u prodejny a občerstvení v Pekle u Kraskova. Křižují…
2.2km
více »
Hedvikovské schody
Hedvikovské schody
Fotogalerie
hodnoceni 6/10
Několik fotografií Hedvikovských schodů, známých i jako Hedvikovské schodiště, na nichž si každý může prakticky dokázat, jakou má fy…
2.2km
více »
Rybníky Horní a Dolní Peklo
Rybníky Horní a Dolní Peklo
Rybník
hodnoceni 9/10
Soustava dvou Pekelských rybníků je významným rekreačním a rybářským…
2.3km
více »
Pekelské a Hedvičino údolí u Třemošnice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Pekelské a Hedvičino údolí u Třemošnice
Rokle
hodnoceni 10/10
Hluboká rokle zaříznutá do Kaňkových hor Zlatým potokem. Ten je z…
2.4km
více »
Prírodný park Doubrava
Prírodný park Doubrava
Přírodní park
Zima je pomaly na ústupe, hlavne v nižších polohách je to už vidieť a láka…
2.6km
více »
Údolím Doubravy z Třemošnice do Žlebů
Údolím Doubravy z Třemošnice do Žlebů
Trasa
hodnoceni 10/10
Velice příjemná procházková trasa na jedno odpoledne. Její výhodou je i…
2.6km
více »
zavřít reklamu
TOPlist