Kyjev, chrám sv. Sofie
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Chrám svaté Sofie (Sofijskyj sobor) je nejstarším kyjevským kostelem. Nachází se v centru města na Sofijském náměstí. Je zapsán na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO.
Základní kámen byl položený roku 1037. Chrám byl postavený na oslavu vítězství knížete Jaroslava Moudrého nad asijskými turkskými kmeny při obraně Kyjeva. Své jméno dostal podle chrámu Hagia Sofia v Istanbulu.
Chrám se stal centrem vzdělanosti a kultury, sídlila zde první škola a knihovna v Kyjevské Rusi. Konaly se tady korunovace , podepisovaly (nejen) zahraniční smlouvy, přijímali významní hosté.
Platí se tady vstupné, nám stačila muzejní vstupenka ze Zlaté brány (článek).
Chrám upoutává pozornost z dálky svými zlatými kupolemi, celkem je jich 13. Uvnitř je nejvýznamnější památkou šestimetrová mozaika Panna Marie Oranta. Panna Marie se v modlitbě přimlouvá za spásu lidstva. Pravoslavní věřící pokládají mozaiku za nezničitelnou, když přežila tolik století. Pamatovat si další mozaiky, fresky a ikony je nemožné. V chrámu je pohřbený Jaroslav Moudrý.
V místnostech v prvním patře je několik map Kyjevské Rusi, jak se postupně rozšiřovala a jak se měnily v průběhu staletí hranice. Dále tu najdeme sbírky drahých kamenů, především jantar.
Zvonice, která je vysoká 76 metrů, byla postavená v 18. století v barokním slohu. Vstupné se platí zvlášť, 19 hřiven. Shora je úchvatný pohled na Sofijské náměstí, chrám sv. Michaila a okolní výstavbu.