Labe - u pramene
Turistické cíle • Příroda • Pramen
Pramen Labe, resp. prameny Labe se nacházejí na vrcholovém rašeliništi zvaném Labská louka. Pramen byl slavnostně vysvěcen již v roce 1648. Do dnešní podoby bylo místo, se skruží a se znaky měst, kterými Labe protéká, upraveno až v roce 1968. Nejsnažší přístup k prameni Labe je po červené značce od Vrbatovy boudy.
Kdo se vydá navštívit západní Krkonoše a obdivovat krásu zdejší přírody, tak si většinou za jeden z cílů výletu určí pramen Labe. Není se, co divit. Místo je to krásné i symbolické. Praví se, že by ho měl každý občan naší republiky alespoň jednou za život navštívit.
Labe je jednou z největších řek v Evropě. Na své dlouhé pouti protéká kromě nás pouze Německem, kde ústí do severního moře u města Cuxhaven. Do povodí, jehož rozloha činí 144.055 km², se řadí také malá část území Polska a Rakouska. Celkově je řeka dlouhá 1.154 km, přičemž v Čechách naměřili délku toku 358,3 km.
Nejznámějším přítokem je řeka Vltava, která se do Labe vlévá u Mělníka. Mezi další známější řeky, které na našem území přidávají vodu do Labe, patří Úpa, Metuje, Orlice, Cidlina, Jizera, Ohře, Bílina, Ploučnice či Kamenice. Název Labe patrně pochází z doby, kdy okolo jejího toku sídlili Keltové a nazývali ji Elb. Jméno by však také mohlo vycházet z pojmu Albis či Alby, což by mělo mít význam bílý, čistý nebo světlý. Kdy poprvé někdo spatřil pramen Labe, se neví, ale jeden časový údaj je znám. 19. září 1684 bylo provedeno svěcení labského pramene. Když sem přišel průvod s královéhradeckým biskupem Janem Františkem Kryštofem z Talmberka, který ponořil kříž do vody, bouře utichla, počasí se vyjasnilo a byl krásný výhled.
Labe pramení v Krkonoších na Labské louce v nadmořské výšce 1.387 metrů v blízkosti státní hranice s Polskem. Nedaleko od pramene začíná řeka kouzlit, když padá do Labského dolu. Labský vodopád s výškou 30 až 35 metrů patří mezi naše nejmohutnější vodopády.
Pramen Labe je přístupný po značených turistických stezkách z Rokytnice nad Jizerou, Harrachova, Špindlerova Mlýna nebo z Polska. Na kamenné zídce u pramene se nachází 26 barevných znaků měst, jimiž Labe protéká. V zimě je však většinou vidět pouze rozcestník a někdy ani ten ne.
V okolí se nachází několik zajímavých míst, která jsem také navštívil:
- Mohyla Hanče a Vrbaty:https://www.turistika.cz/mista/mohyla-hance-a-vrbaty-v-krkonosich
- Labská bouda:https://www.turistika.cz/mista/labska-bouda-v-krkonosich
- Violík:https://www.turistika.cz/mista/vrch-violik-dalsi-z-krkonosskych-tisicovek
- Harrachovy kameny:https://www.turistika.cz/mista/harrachovy-kameny-v-krkonosich
- Růženčina zahrádka:https://www.turistika.cz/mista/ruzencina-zahradka-v-krkonosich
- Kotel:https://www.turistika.cz/mista/kotel-10-nejvyssi-hora-ceska
- Lysá hora:https://www.turistika.cz/mista/lysa-hora--6
- Dvoračky:https://www.turistika.cz/mista/dvoracky-rozcesti-a-horske-chaty
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/