Loading...
Karlovy Vary jsou známým lázeňským městem, leží v západní části České republiky v Karlovarském kraji. Město leží na soutoku řek Teplá a Ohře a žije zde cca 46 tisíc lidí. Je to typické lázeňské město, centrum je určeno hlavně pěším a i v okolí města je spousta hezkých míst k procházkám.
Zakladatelem města je Karel IV., který tu nechal v roce 1538 postavit zámeček a v roce 1560 udělil Karlovým Varům městská práva.
Z Prahy vede do Karlových Varů dálnice D6, která je zčásti ve výstavbě. Jsou zde dvě vlaková nádraží. Horní nádraží, kudy jezdí vlaky na trase z Chebu do Ústí nad Labem a dál do Prahy. Horní nádraží má moderní budovu, ta původní stará sloužila do roku 2015. Před nádražím jsou stanoviště městských autobusů. Dolní nádraží je vzdáleno cca 15-20 minut pěší chůze a jezdí odtud vlaky směrem na Bečov nad Teplou nebo německý Johanngeorgenstadt. Hned vedle dolního vlakového nádraží je autobusové nádraží.
V Karlových Varech je 14 uznaných pramenů, jejichž voda má téměř stejné chemické složení, liší se zejména teplotou a obsahem CO2. Prameny vyvěrají v poměrně malé oblasti od Dvořákova parku po Parkhotel Richmond, oblast se nazývá Rosiwalova zóna, je cca 1800 metrů dlouhá a 150 metrů široká. Nejteplejší a nejmocnější je Vřídlo. Vody se využívá ke koupelím i k pitné kůře. rameny jsou volně přístupné ve dne i v noci. K pití léčivé vody se používají porcelánové pohárky s dlouhou hubičkou, za kterou je možné pohárek držet, aby se člověk nespálil. Koupit se dají ve spoustě obchodů a obchůdků v centru Karlových Varů a jsou i krásným suvenýrem.
Dalším karlovarským symbolem jsou oplatky. V jejich receptuře je prý použita i voda z pramenů.
Karlovy Vary byly oblíbeným městem pro ruskou klientelu, alespoň do února 2022, kdy ruská vojska vstoupila na území Ukrajiny. Proto se tu hodně mluvilo rusky, hlavně v obchodech a restauracích.
Karlovy Vary jsou i "domovem" bylinného likéru Becherovky. Je dílem Josefa Vituse Bechera, který recept dostal a zdokonalil. Jeho syn Johan byl dobrým obchodníkem, rozšířil podnik a začal prodávat Becherovku v zelených plochých lahvích, jak ji známe dnes. Becherovka prý obsahuje víc než dvacet různých druhů bylin a koření, recept je ale tajný. Dělají se z ní i různé míchané nápoje např. tzv. beton - becherovka s tonikem.
Žije to tu i kulturou, protože lázeňští hosté samozřejmě chtějí víc, než jen léčebné procedury. Známý je filmový festival, který se koná v hotelu Thermal každoročně začátkem června.
Město je obklopeno kopci s procházkovými trasami, různými vyhlídkami, altány a dalšími místy, která stojí za zastavení.
Karlovy Vary na mě působí velmi příjemným pohodovým dojmem. Centrum je z velké části uzavřené automobilové dopravě, takže procházka je tady klidná a pohodová. Je tu plno krámků a stánků se suvenýry nebo různými dobrotami. Ceny jsou vyšší, což se samozřejmě v centru světoznámého lázeňského města dá čekat. Město je obklopeno kopci s dobře upravenými stezkami a místy k posezení nebo vyhlídkami.