Lázně Jeseník – Pražský pramen (Prager Quelle)
V areálu kolem jesenických lázní na Studničním vrchu najdeme značné množství pramenů, z nichž se řada postupem času dočkala úpravy v podobě různých pomníčků, mohyl a jiných drobných staveb. Povětšinou je nechávali budovat vděční pacienti, jako vděk za úlevu, které jim metody vodního doktora Vincenze Priessnitze přinesly. Donátory a iniciátory těchto úprav bývali jak skupiny pacientů, tak i jednotlivci. A vyskytli se mezi nimi i hlavy pomazané.
Pan Josef Daniel Kuchyňka sice patřil k těm „obyčejnějším“ pacientům, pomineme-li fakt, že se živil takřka jako finanční magnát (bankéř v Praze).
Na Gräfenbergu se léčil ze svých neduhů vícekrát. V roce 1846, při druhé léčbě nechal upravit pramen, který najdeme poměrně blízko centra lázní, ve svahu pod místem, kde je velké odpočívadlo s Žofiiným (Sofiiným) a Slovanským pramenem. Tyto prameny jsou dnes přístupné díky pohodlné asfaltové cestě, která míří nad Českou Ves, Pražský pramen je ukryt v lesním porostu a ze zmíněné cesty lze k němu sejít významovou odbočkou pěší TZ, případně lze použít část průběhu naučné stezky Vincenze Priessnitze.
Dobou vzniku patří pramen k těm nejstarším, které vznikly ještě za Priessnitzova života. Upravený pramen byl pojmenován Pražský, protože pan Kuchyňka odmítl, aby byl pojmenován po něm.
I díky tomu je kolem Gräfenbergu pramen, který je pojmenován po hlavním městě Českých zemí. Samozřejmě tu je i pramen Vídeňský, jako hlavní metropole tehdejšího soustátí. Pramen je vyveden jako zvýšená hranolová mohylka s půlkruhovou zídkou. Materiál je na hrubo opracovaný lomový kámen. První větší opravou se pramen dočkal v roce 1867, což se dlouho považovalo za dobu stavby. Další opravy následovaly v roce 197, později až v roce 1985. Poslední úprava je z roku 2005.
I v současnosti mají některé jesenické prameny své podporovatele a patrony. Opravu, kterou naposledy provedli jeseničtí Brontosauři, tak podpořili manželé Duškovi z Chebu. Pramen patří k vydatnějším pramenům celého Studničního vrchu. Udává se jako druhý nejradioaktivnější po Jitřním prameni.
Řada pramenů kolem Gräfenbergu dostala po roce 1945 nové pojmenování. Pražského pramen se to dotklo jen minimálně, tedy přesněji na novější mramorové desce nahradil německý nápis Prager Quelle jeho český ekvivalent. V minulosti se objevilo i několik patrně mylných názvů jako Fremden-Quelle, případně Cizinecký pramen.