Lázně Toušeň - kostel sv. Floriána
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Lázně Toušeň - městys v okrese PrahA - východ na levém břehu řeky Labe u soutoku s Jizerou. Leží asi dvacet pět kilometrů severovýchodně od centra Prahy mezi městy Čelákovice a Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. Archeologové dokládají zdejší osídlení již v době 3000 př. n. l. Někdy v 7.-8. století zde stálo slovanské hradiště střežící obchodní cestu.
Kostel sv. Floriána se nachází na okraji návsi v těsné blízkosti školy. Jeho stavba podle projektu Ludvíka Láblera byla zahájena v dubnu roku 1889 a finance poskytli místní obyvatelé ze sbírky. Již 4. května 1890 nový kostel slavnostně vysvětili knížecí arcibiskupský vikář Pavel Pilát a staroboleslavský probošt Antonín Slavíček. Jde o nevelký jednolodní plochostropý kostel vystavěný v novogotickém stylu, s presbytářem na jižní straně. V lodi a presbytáři jsou dvojice oken s lomeným obloukem a v čelní stěně nad vchodem rozeta. Zajímavý je otvor ve stropě lodi, jímž prochází lano od zvonu ve věžičce přímo dovnitř. Zvoník se tak nachází netypicky uprostřed kostela.
V letech 2005 - 2006 prošel celý objekt generální rekonstrukcí a 20. 5. 2006 byl kostel nově slavnostně vysvěcen arcibiskupem pražským a primasem českým Miloslavem kardinálem Vlkem.
Dnes je kostel ve správě Římskokatolické farnosti Brandýs nad Labem, pravidelné bohoslužby jsou v neděli v 10:15 a v úterý v 18:00.
Svatý Florián patří mezi nejpopulárnější české světce. Je to první rakouský mučedník a svatý. Žil v Rakousku ve 3. století n.l., stal se vedoucím kanceláře římského místodržícího v dnešním Lorchu. Za vlády císaře Diokleciána tajně pomáhal pronásledovaným křesťanům (sám byl pokřtěn). Jeho víra ale byla odhalena, byl zajat a mučen, aby odvolal svou víru. 4. května r. 304 mu kati přivázali na krk mlýnský kámen a hodili ho do řeky Enže. V roce 1183 byla část Floriánových ostatků uložena v novém chrámu v Krakově a sv. Florián byl přijat jako patron Polska. V době vlády Karla IV. se část jeho ostatků dostala i do Čech.