Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Pěti a půl tisícové město Ledeč nad Sázavou se nachází v okrese Havlíčkův Brod a leží téměř ve středu Českomoravské vrchoviny. Poprvé je písemně zmiňováno již ve 13. století, některé informační prameny hovoří dokonce o století 12. Na město byla obec povýšena již o tři století později. Proto jistě nikoho nepřekvapí, že svým návštěvníkům Ledeč nabízí pozoruhodné množství zajímavých historických památek, ani že zde byla v roce 2003 vyhlášena městská památková zóna. Historické jádro se přitom nachází na levém břehu řeky Sázavy, hrad se tyčí nad břehem pravým. A za jednu z nejzajímavějších památek tohoto historického jádra můžeme bezesporu považovat děkanský kostel sv. Petra a Pavla, který byl založen zřejmě již někdy na počátku 14. století. Určitě však existoval v roce 1350. Roku 1535 byla dokončena stavba chrámové věže – která probíhala od roku 1509 - a ještě v 16. století (pravděpodobně okolo roku 1554) došlo také k přestavbě chrámové lodi. Kostel pak již potkaly jen tři důležité události: velká povodeň roku 1714, zničující požár v roce 1806 a rozsáhlá rekonstrukce v letech 1930 až 1931. Generální oprava interiéru pak přišla v letech 1968 až 1970.
Současná věž je vysoká 64 metrů a visí v ní dva nové zvony z roku 1999. První tři přitom byly zavěšeny již v roce 1541. Křížová cesta s 23 obrazy byla v kostele umístěna v roce 1973. a jejím autorem je akademický malíř Alois Pittermann. I varhany jsou moderní a byly instalovány v roce 1977. Součástí mobiliáře jsou také cínová křtitelnice ve tvaru obráceného zvonu z roku 1518, bohatě zdobený barokní oltář v Mariánské kapli nebo barokní zdobená kazatelna z roku 1773. Najdete zde také – do zdí zasazené - náhrobní kameny z původních hrobek. Při úpravě kostela v roce 1960 bylo nad kněžištěm zasazeno pseudogotické břevno s vyřezávanou sochou Krista na kříži, které nahradilo poškozený – a taktéž pseudogotický - oltář Josefa Rockera z roku 1883.
Ctitele gotiky jistě potěší, že kostel svůj původ dodnes nezapírá. Vždyť presbytář i severní kaple pochází z období okolo roku 1400. Kněžiště je sklenuto křížovou klenbou s žebry na pozoruhodných konsolách s „hlavičkami“ (alegorické obličeje ve stylu jing a jang o výšce 20 až 30 cm), loď má klenbu pozdně gotickou, s lunetami nesenými pilíři. Žebroví síťové klenby lodi je přitom evropský unikát, protože je zhotoveno z pálené hrnčířské hlíny a klenba sama nemá nosný, ale pouze dekorativní, účel. Jedná se o dílo ledečských hrnčířů ze 16. století. Loď je také ozdobena renesančními malbami s erby, znaky, nápisy a různými ornamenty. Další zajímavostí pozoruhodností ledečského děkanského kostela je železný kruh vpravo od portálu postranního vchodu pod věží. Zřejmě se jedná o tzv. kostelní pranýř, ke kterému byly ve středověku často přivazovány „padlé“ dívky. Tento kruh – u nás takřka unikátní - pochází pravděpodobně z 16. století.
Kulturní památkou byl ledečský chrám sv. Petra a Pavla vyhlášen již v roce 1958.
První zmínka o zdejším kostele pochází z roku 1350. Presbyterium a severní boční Kaple Panny Marie jsou gotické z doby kolem roku 1400. Při nové úpravě kostela v roce bylo nad kněžištěm zasazeno příčné břevno s vyřezávanou sochou Ježíše Krista na kříži tak, jak bylo zvykem v období gotiky. Evropskou raritou je síťová klenba lodi, která nemá nosný, ale pouze dekorativní účel. Zhotovili ji ledečtí hrnčíři v 16. století, v době největšího rozkvětu hrnčířského řemesla ve městě. Velice zajímavá je zdejší cínová křtitelnice ve tvaru obráceného zvonu, pocházející z roku 1518.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.43 Střední Posázaví