Les Kamensko u Blovic
Turistické cíle • Skalní útvar
Kamensko je zalesněná oblast ležící na sever od města Blovice. Nejvyšší bod Kamensko leží v nadmořské výšce 506 m n.m. Dnes je oblast známá především díky rozsáhlé rekreační osadě v její jižní části.
Už podle názvu je jasné, že se jedná o oblast kamenitou. Jehličnaté, převážně smrkové lesy ukrývají řadu zajímavých buližníkových skalek a kamenů. Geologický podklad oblasti tvoří zpevněné sedimenty. Jsou to měkké břidlice. Z měkčího podkladu vystupují četné buližníkové skalky. Buližník je odolný vůči zvětrávání a tak tady najdeme opravdu les plný skal, skalek a kamenů. Díky tomu je půda nevhodná k obdělávání a lze předpokládat, že les se tady rozkládá už velmi dlouho.
Buližníkových skalek a hřbetů si všímali už pravěcí lidé. V jižní části lesa, dnes obklopené chatovou osadou, se na skalkách usadila skupina lidí chamské kultury. Bylo tam nalezeno a archeologickými nálezy doloženo výšinné sídliště Chudinka. V severní části lesa bylo nalezeno další výšinné sídliště chamské kultury Babiny.
Chamská kultura je časově řazena do středního eneolitu (doba měděná, pozdní doba kamenná). Tito lidé žili zhruba v době 3000 let před n.l. Pro chamskou kulturu v Čechách jsou typická výšinná sídliště, která najdeme na skalách, stolových horách a různých ostrožnách. Na velmi omezeném prostoru sídlila snad jen jedna rodina. Pro nás je těžké pochopit, proč si svá obydlí stavěli v těchto stísněných podmínkách ve větších výškách.
V Kamensku byly nalezeny i pozůstatky středověké vsi Kamenice.
A opět se tady setkáváme, tak jako na jiných místech jižního Plzeňska s buližníkovými skalkami, s pověstí o hadovi s korunkou. I v Kamensku žil pod velkým kamenem had se zlatou korunou na hlavě. Nedaleko žil chudý nádeník, který věřil, že zlatá hadova korunka by ho z bídy vysvobodila. Říkalo se, že had odkládá korunu na bílý šátek, který mu tam někdo položí a potom usne. To je příležitost se koruny zmocnit, zabalit ji do šátku a uhánět pryč, nejlépe na rychlém koni. Pokud had zloděje koruny dožene, ušktne ho a neštastníkovi není pomoci. Chudoba dohnala nádeníka k činu. Měl štěstí, had ho nedohonil a v zoufalství, že přišel o zlatou korunu, vylezl na skálu, zřítil se z ní a roztříštil se na kousky. Nádeník druhý den šel se zlatou korunkou ke králi, ten jí od něho odkoupil a za hrdinský čin, že zbavil kraj hada, ho bohatě odměnil. Nádeník si koupil statek a žil spokojeně až do smrti.
Z pověsti je trochu cítit nenávist k hadům, kteří mohou ušknout, mohou způsobit problémy. Důležitý je ale symbol zlaté koruny. Zlatou korunu mají na hlavách v pohádkách králové. Tedy ti nejmoudřejší muži, kteří ve své moudrosti dovedou spravedlivě vládnout lidu. Proč ji má ale na hlavě had? Hadi vylézají ze země. Korunu, která symbolizuje moudrost a duchovní vědění, hadi symbolicky vynášejí z temnoty na světlo. Z temnoty nevědomí je tato moudrost vynesena do vědomí, tedy na světlo. A v případě pohádky o hadu z Kamenska je koruna, symbol moudrosti správně předána králi, který ji dovede ocenit a jistě i správně využít pro svoji vládu.
Kamensko – rozsáhlý les plný buližníkových kamenů na jižním Plzeňsku, nám dnes může poskytnout příjemné procházky v klidu a pohodě.