Město Blovice a zámek v Hradišti.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vlak projíždí malebným údolím řeky Úslavy do Blovic. Malé nádraží městečka jižního Plzeňska je na začátku tohoto výletu. I když toto místo nepatří k vyhledávaným turistickým cílům, přesto nabízí několik zajímavých památek. Ale nejdříve nahlédněme trochu do historie. O Blovicích je první písemná zmínka již v roce 1284. Tehdy byly trhovou vsí a majetkem cisterciáků z kláštera v Nepomuku. Na konci 14. století jsou již městečkem a po zničení nepomuckého kláštera přecházejí do majetku pánů ze Švamberka. Poté se střídá v držení několik rodů. Mezi významné se řadí páni z Roupova, ti připojili město s okolím k hradu Vlčtejnu. Další změnou je připojení ke statku v Hradišti. V tomto spojení zůstávají až do konce feudální éry. V 18. století se stávají městem. Od roku 1850 tady skoro 100 let sídlil berní úřad a okresní soud. V roce 1949 se staly městem okresním a to až do roku 1960. Nedaleký zámek v Hradišti vznikl přestavbou tvrze na zámek v barokním slohu v roce 1704 a následnou dostavbou v roce 1776. Panství v tomto období patřilo Kolovratům. Dnešní novogotickou podobu zámek získal za Palffyů v roce 1873. Nyní je zámek opraven a sídlí zde Muzeum jižního Plzeňska. K zámku patří poměrně velký anglický park, který byl založen v roce 1687 a rozkládá se až k řece Úslavě. Tolik stručné popsání historie a je čas na procházku tímto méně známým koutkem naší země.
Za čím jedeme?
Dominantou městečka je barokní kostel sv. Jana Evangelisty. Byl postaven v letech 1760 až 67 na místě svatyně z roku 1374. Zajímavé je průčelí kostela, na kterém je umístěno šest soch od E. Maxe z roku 1845. Železný kříž na jižní straně před kostelem je z roku 1873. Na straně severní stojí empírová kaple sv. Kříže z roku 1833, ve které je rodinná hrobka Kolovratů a Pálffyů de Erdöb. Další zastávkou je blovické náměstí. Na severní straně je Radnice z roku 1825. Dnešní pseudorenesanční tvář dostala v roce 1893. Část náměstí je parkem, ve kterém je menší kašna a hezká socha sv. J. Nepomuckého z roku 1707. Na jižní straně náměstí je několik domů s novobarokními štíty. Národní kulturní památkou je zdejší židovský hřbitov. Nalézá se přibližně 1 km východně od města a v jeho blízkosti vede červená do Nových Mitrovic. Hřbitov je na mírném svahu, na levém břehu Jiříkovského potoka. Pohřbívá se zde od roku 1683 a jeho rozloha je 1433 m čtverečních. Je zde kolem 350 náhrobků různého stáří. Vládu nad tímto místem má všudypřítomný břečťan. Zeď okolo hřbitova je z větší části pobořena. Další kilometr odtud, tentokrát proti proudu řeky na jih, je místní část Bohušov. Na nevelkém pahorku se širokým schodištěm se dojde ke Kalvárii. Barokní sousoší v nadživotní velikosti s ukřižovaným Kristem, Máří Magdalenou a andílky je nádherné. Zdobení zadní strany kříže zřejmě znázorňuje oblaky. Autorem sousoší je slavný pražský řezbář a sochař O. F. Quitainera. Sousoší bylo dokončeno 1727. Vlevo od schodiště, při úpatí kopce je další barokní skvost, socha archanděla Michaela, ta je z roku 1748. Odtud je jen krůček k zámku Hradiště. Silnice prochází kolem parku na levý břeh Úslavy kolem nevábně vyhlížejících hospodářských budov. Před zámkem je malá náves s křížem a pomníkem padlým ve světové válce. Samotný zámek je poměrně rozsáhlý s malým čtvercovým nádvořím. Mezi bránou a vstupem na most do zámku je kašna. Nad hlavním vchodem je erb posledních majitelů. Na východní straně je přístavek s výhlídkou do parku. Zdejší muzeum má stálou expozici a pořádají se zde výstavy k různé tématice. Perlou zámku je ale kaple sv. Ondřeje. Ta je z roku 1833 a v roce 1858 ji nechal přestavět hrabě Hanuš Kolovrat. V nedávné době byla dokončena její obnova. Dnes se zde konají mimo jiné i svatební obřady. V kapli je osm obrazů významného českého malíře J.V. Hellicha. Má malovaný kazetový strop a oratoř. Tady cesta za poznáním Blovic a okolí končí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Blovice nabízejí několik možností k občerstvení, stačí si vybrat. Přímo na náměstí je hotel Panský dům a nebo nedaleké bistro. S ubytováním zde jistě nebudou žádné potíže.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Shrnout lze všechna navštívená místa do rubriky „ líbilo“. Kostel je pěkné baroko, náměstí je celkem upravené. Několik krásných zákoutí je i kolem řeky Úslavy. Židovský hřbitov, krásné tajemné místo jako stvořené k srovnání myšlenek. U soch v Bohušově se člověk musí v duchu poklonit jeho tvůrcům. Přímo mě napadá jakési zhmotnění víry lidstva v něco vznešeného. A zámek, park a řeka, prostě pohádka o znovuzrození zdevastovaného místa. Kaple sv. Ondřeje jistě dostane skoro každého. Samozřejmě, že ani tady není vše to „pravé ořechové“. Prostor východně od kostela je skoro smetištěm, cesta k židovskému hřbitovu je tak trochu zanedbaná, včetně hřbitova samotného. A blovické nádraží a jeho okolí také nepatří do zdejší výstavní skříně.
Ostatní informace
Tento malý okruh městem a okolím se dá vtěsnat do 5 km. Vše je na mapě KČT č. 35 Brdy – Třemšínsko. Blovice jsou na trati č. 190 z Plzně do Českých Budějovic. Začíná zde také plzeňská linka Blovice – Plzeň – Kozolupy ( PL). Ještě malé zastavení u malíře J.V. Hellicha. V roce 1845 namaloval známý portrét Boženy Němcové. K židovskému hřbitovu, i když je národní kulturní památkou, není žádné značení. Zámek v Hradišti je otevřen celoročně. Otevírací doba a ceny vstupného lze najít na www.muzeum-blovice.cz. Zámecký park je nyní pro veřejnost uzavřen.