TURISTIKU PODPORUJÍ
61 615 turistů a cestovatelů
113 252 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 412 329,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog Plzeňský kraj Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Plzeňsko

Plzeň je čtvrté největší město České republiky a je metropolí Plzeňského kraje. Hlavně díky Plzeňskému pivovaru a tradici ve vaření piva je Plzeň známá po celém světě. K dalším vyhledávaným místům, Loosovy interiéry nebo Historické plzeňské podzemí

Kam vyrazit?   
 Trasy Plzeň a okolí (35)

Město Blovice a zámek v Hradišti.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Hradiště, zámek
Hradiště, zámek  •  Fotografie (50)  • Foto: Bohumir

Kam a jak jedeme?

Hradiště, vchod do zámku

Vlak projíždí malebným údolím řeky Úslavy do Blovic. Malé nádraží městečka jižního Plzeňska je na začátku tohoto výletu. I když toto místo nepatří k vyhledávaným turistickým cílům, přesto nabízí několik zajímavých památek. Ale nejdříve nahlédněme trochu do historie. O Blovicích je první písemná zmínka již v roce 1284. Tehdy byly trhovou vsí a majetkem cisterciáků z kláštera v Nepomuku. Na konci 14. století jsou již městečkem a po zničení nepomuckého kláštera přecházejí do majetku pánů ze Švamberka. Poté se střídá v držení několik rodů. Mezi významné se řadí páni z Roupova, ti připojili město s okolím k hradu Vlčtejnu. Další změnou je připojení ke statku v Hradišti. V tomto spojení zůstávají až do konce feudální éry. V 18. století se stávají městem. Od roku 1850 tady skoro 100 let sídlil berní úřad a okresní soud. V roce 1949 se staly městem okresním a to až do roku 1960. Nedaleký zámek v Hradišti vznikl přestavbou tvrze na zámek v barokním slohu v roce 1704 a následnou dostavbou v roce 1776. Panství v tomto období patřilo Kolovratům. Dnešní novogotickou podobu zámek získal za Palffyů v roce 1873. Nyní je zámek opraven a sídlí zde Muzeum jižního Plzeňska. K zámku patří poměrně velký anglický park, který byl založen v roce 1687 a rozkládá se až k řece Úslavě. Tolik stručné popsání historie a je čas na procházku tímto méně známým koutkem naší země.

Za čím jedeme?

Hradiště, přístavek s vyhlídkou na park

Dominantou městečka je barokní kostel sv. Jana Evangelisty. Byl postaven v letech 1760 až 67 na místě svatyně z roku 1374. Zajímavé je průčelí kostela, na kterém je umístěno šest soch od E. Maxe z roku 1845. Železný kříž na jižní straně před kostelem je z roku 1873. Na straně severní stojí empírová kaple sv. Kříže z roku 1833, ve které je rodinná hrobka Kolovratů a Pálffyů de Erdöb. Další zastávkou je blovické náměstí. Na severní straně je Radnice z roku 1825. Dnešní pseudorenesanční tvář dostala v roce 1893. Část náměstí je parkem, ve kterém je menší kašna a hezká socha sv. J. Nepomuckého z roku 1707. Na jižní straně náměstí je několik domů s novobarokními štíty. Národní kulturní památkou je zdejší židovský hřbitov. Nalézá se přibližně 1 km východně od města a v jeho blízkosti vede červená do Nových Mitrovic. Hřbitov je na mírném svahu, na levém břehu Jiříkovského potoka. Pohřbívá se zde od roku 1683 a jeho rozloha je 1433 m čtverečních. Je zde kolem 350 náhrobků různého stáří. Vládu nad tímto místem má všudypřítomný břečťan. Zeď okolo hřbitova je z větší části pobořena. Další kilometr odtud, tentokrát proti proudu řeky na jih, je místní část Bohušov. Na nevelkém pahorku se širokým schodištěm se dojde ke Kalvárii. Barokní sousoší v nadživotní velikosti s ukřižovaným Kristem, Máří Magdalenou a andílky je nádherné. Zdobení zadní strany kříže zřejmě znázorňuje oblaky. Autorem sousoší je slavný pražský řezbář a sochař O. F. Quitainera. Sousoší bylo dokončeno 1727. Vlevo od schodiště, při úpatí kopce je další barokní skvost, socha archanděla Michaela, ta je z roku 1748. Odtud je jen krůček k zámku Hradiště. Silnice prochází kolem parku na levý břeh Úslavy kolem nevábně vyhlížejících hospodářských budov. Před zámkem je malá náves s křížem a pomníkem padlým ve světové válce. Samotný zámek je poměrně rozsáhlý s malým čtvercovým nádvořím. Mezi bránou a vstupem na most do zámku je kašna. Nad hlavním vchodem je erb posledních majitelů. Na východní straně je přístavek s výhlídkou do parku. Zdejší muzeum má stálou expozici a pořádají se zde výstavy k různé tématice. Perlou zámku je ale kaple sv. Ondřeje. Ta je z roku 1833 a v roce 1858 ji nechal přestavět hrabě Hanuš Kolovrat. V nedávné době byla dokončena její obnova. Dnes se zde konají mimo jiné i svatební obřady. V kapli je osm obrazů významného českého malíře J.V. Hellicha. Má malovaný kazetový strop a oratoř. Tady cesta za poznáním Blovic a okolí končí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Blovice nabízejí několik možností k občerstvení, stačí si vybrat. Přímo na náměstí je hotel Panský dům a nebo nedaleké bistro. S ubytováním zde jistě nebudou žádné potíže.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hradiště, nádvoří zámku

Shrnout lze všechna navštívená místa do rubriky „ líbilo“. Kostel je pěkné baroko, náměstí je celkem upravené. Několik krásných zákoutí je i kolem řeky Úslavy. Židovský hřbitov, krásné tajemné místo jako stvořené k srovnání myšlenek. U soch v Bohušově se člověk musí v duchu poklonit jeho tvůrcům. Přímo mě napadá jakési zhmotnění víry lidstva v něco vznešeného. A zámek, park a řeka, prostě pohádka o znovuzrození zdevastovaného místa. Kaple sv. Ondřeje jistě dostane skoro každého. Samozřejmě, že ani tady není vše to „pravé ořechové“. Prostor východně od kostela je skoro smetištěm, cesta k židovskému hřbitovu je tak trochu zanedbaná, včetně hřbitova samotného. A blovické nádraží a jeho okolí také nepatří do zdejší výstavní skříně.

Ostatní informace

Tento malý okruh městem a okolím se dá vtěsnat do 5 km. Vše je na mapě KČT č. 35 Brdy – Třemšínsko. Blovice jsou na trati č. 190 z Plzně do Českých Budějovic. Začíná zde také plzeňská linka Blovice – Plzeň – Kozolupy ( PL). Ještě malé zastavení u malíře J.V. Hellicha. V roce 1845 namaloval známý portrét Boženy Němcové. K židovskému hřbitovu, i když je národní kulturní památkou, není žádné značení. Zámek v Hradišti je otevřen celoročně. Otevírací doba a ceny vstupného lze najít na www.muzeum-blovice.cz. Zámecký park je nyní pro veřejnost uzavřen.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.593, 13.513)
Poslední aktualizace: 6.9.2011
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Bohumir
Autor: Bohumir
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Zdemyslice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,5km od místa

Příspěvky z okolí Město Blovice a zámek v Hradišti.

Blovický bludníček 2013
Blovický bludníček 2013
Tipy na výlet
                           BLOVICKÝ  BLUDNÍČEK  2013   A zase je tu Blovický bludníček. Pochod který má jen třetí ročník, ale zaujal mnoho turistů vždy zajímavou trasou, kterou pořadatelé zvolili zase dobře. Vši…
0.4km
více »
Z Plzně přes Blovicko, Nepomucko na Sušicko – 1. den – okruh po části NS Blovickem pěšky i na kole (Seč – Rohatá skála – Zdemyslice – zřícenina hradu Vlčtejn – Chlum – Únětice – Seč)
Z Plzně přes Blovicko, Nepomucko na Sušicko – 1. den – okruh po části NS Blovickem pěšky i na kole (Seč – Rohatá skála – Zdemyslice – zřícenina hradu Vlčtejn – Chlum – Únětice – Seč)
Cestopisy
Když jsme počátkem května vyrazili za kamarády do Brd, měli jsme v plánu venku ještě nějaký čas zůstat a dojet až do Nepomuku, jenže se ochladilo a slibovali déšť a vichřici. Nakonec jsme to po čtyřdenním putování…
0.4km
více »
Kostel sv. Jana Evangelisty v Blovicích.
Kostel sv. Jana Evangelisty v Blovicích.
Kostel
hodnoceni 10/10
Zmínka o první zdejší svatyni je z roku 1374. Předchůdce dnešního kostela byl v gotickém slohu. Dnešní barokní stavba je z let 1760 až 67 a nechali ji postavit majitelé hradišťského panství Kolovratové. Od doby v…
0.5km
více »
Rohatá skála u Blovic
Rohatá skála u Blovic
Skalní útvar
Mezi Blovicemi a Zdemyslicemi na jižním Plzeňsku v lese ční zajímavá buližníková skála. Její součástí je skalní věž neobvyklého tvaru. Vrchol věže je rozeklaný, dva ostré hroty na vrcholku připomínají rohy nějakéh…
0.8km
více »
Baba, nejkrásnější skála nad Úslavou.
Baba, nejkrásnější skála nad Úslavou.
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Vlak od Nepomuku projíždí údolím řeky Úslavy, která se ukrývá mezi zelení a jen na několik okamžiků ji lze spatřit. Vystupujeme ve Zdemyslicích a náš dnešní cíl hledáme v lese, v údolí pod námi. Je krásný a zdal…
2km
více »
Blovický Bludníček
Blovický Bludníček
Tipy na výlet
         BLOVICKÝ  BLUDNÍČEK  Koukám, jak ten čas letí... to se zpívá v jedné písničce, ale čas opravdu letí. Přišla poslední květnová sobota a naše parta se vypravila na další pochod, tentokráte do Blovic. Od Bl…
2.3km
více »
Blovický bludníček 2012
Blovický bludníček 2012
Tipy na výlet
                                 Blovický Bludníček 2012   Po roce se 26. 5. 2012 zase vracíme na místo činu a to do Blovic, kde mnozí z nás měli možnost jít první ročník krásného turistického pochodu s  názvem …
2.3km
více »
Z Plzně přes Blovicko, Nepomucko na Sušicko – 2. den – Blovice – procházka po zajímavostech města, Smederovská vyhlídka, Ždírec
Z Plzně přes Blovicko, Nepomucko na Sušicko – 2. den – Blovice – procházka po zajímavostech města, Smederovská vyhlídka, Ždírec
Cestopisy
Neděle 17. 5. 2020 Večer se rychle ochlazovalo, v noci byla zima. Za svítání bylo 5 stupňů. Pod peři…
2.3km
více »
Dům Františka Raušara
Dům Františka Raušara
Muzeum
hodnoceni 10/10
František Raušar se narodil 25. srpna 1857 v Budislavicích u Kasejovic. Po studiích v Nepomuku, v Rakovníku a na učitelském ústavu v Praze zahájil v roce 1876 kantorskou dráhu v Blovicích, kde se v roce 1897 stal …
2.6km
více »
Vlčtejn
Vlčtejn
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Naše cestazačíná na Exitu 73, dálnice D5, odkud směřujeme na Nepomuk. Projedeme Losinou, Chválenice, Želčany a potí vjíždíme do obce Vlčtejn. Na jediné levé odbočce v obci odbočíme (na odbočce je i vynikající rest…
2.7km
více »
Zámek Hradiště
Zámek Hradiště
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Naše společná cesta začínána Exitu 73 dálnice D5. Odtud směřujeme směrem na Nepomuk, který je již na dálnici značen. Projedeme Losinou, Chválenice, Želčany. Po průjezdu Želčany sjedeme z kopce, uvidíme odbočku Doprava na Seč. Zde odbočíme, mineme Seč a přijíždíme do Blovic. Podjedeme železniční most za benzínovou stanicí odbočíme Doprava. U restaurace pokračujeme "rovně" …
2.8km
více »
Kostel sv. Mikuláše ve Zdemyslicích.
Kostel sv. Mikuláše ve Zdemyslicích.
Kostel
Zdemyslice jsou jedním z nejstarších sídel na Plzeňsku. První písemná zpráva o obci je již z roku1115. Tehdy ves patřila ke kladrubskému klášteru a později se stala majetkem kláštera nepomuckého. Kostel sv. Miku…
2.9km
více »
Hradiště
Hradiště
Zámek
hodnoceni 6/10
Rozsáhlý Zámek Hradiště stojí uprostřed anglického parku na jižním okraji Blovic na Plzeňsku. Trojkřídlou zámeckou stavbu člení rizality zakončené cimbuřím. Do zámku vede most přes bývalý příkop. V zámecké kapli…
2.9km
více »
Vlčtejn
Vlčtejn
Zřícenina
hodnoceni 7/10
Zřícenina hradu Vlčtejn, nazývaného také Vildštejn, stojí na výrazné buližníkové Skále. Hradní zřícenina Vlčtejn se nachází na Plzeňsku. Vlčtejn byl ukázkou malého šlechtického hradu s palácem jako hlavní obytno…
3km
více »
Na hrad Vlčtejn a do Nezvěstic.
Na hrad Vlčtejn a do Nezvěstic.
Tipy na výlet
hodnoceni 7/10
Vlaková zastávka ve Zdemyslicích je začátkem našeho dnešního výletu. Máme namířeno na zříceninu hradu Vlčtejna, chceme se zastavit na Hrubé skále a dojít do Nezvěstic na nádraží.  Vlčtejn patří mezi nejvýznamnější…
3.2km
více »
Přes Vlčtejn na Hrubou skálu a do Nezvěstic.
Přes Vlčtejn na Hrubou skálu a do Nezvěstic.
Tipy na výlet
Prohlídka hezké zříceniny hradu Vlčtejna je u konce a my přemýšlíme kam půjdeme dál. Skutečnost, že na sever od hradu je několik zajímavých skalních útvarů nám dává zelenou. Buližník (silicit) je neobyčejně tvrdá …
4.1km
více »
Les Kamensko u Blovic
Les Kamensko u Blovic
Skalní útvar
Kamensko je zalesněná oblast ležící na sever od města Blovice. Nejvyšší bod Kamensko leží v nadmořské výšce 506 m n.m. Dnes je oblast známá především díky rozsáhlé rekreační osadě v její jižní části. Už podle názvu je jasné, že se jedná o oblast kamenitou. Jehličnaté, převážně smrkové lesy ukrývají řadu zajímavých buližníkových skalek a kamenů. Geologický podklad oblasti tvoří…
4.1km
více »
Čertovo břemeno
Čertovo břemeno
Skalní útvar
hodnoceni 10/10
Jedná se o starohorní skalní buližníkový hřbet. Byly zde objeveny předměty z rozhraní střední a mladší doby bronzové a také zde byly objeveny slovanské hroby z 9. a 10. století. Na jihozápadním konci hřbetu nalezn…
4.8km
více »
Kožich
Kožich
Rozhledna
hodnoceni 7/10
První vyhlídková věž byla na Kožichu postavena už v roce 1865, byla dřevěná a byla určena pro zeměměřičské účely. Druhá věž, taktéž dřevěná a zeměměřičská, zde byla postavena v roce 1934 a stejně jako její předchů…
5.2km
více »
Rozhledna na Kožichu a něco z okolí.
Rozhledna na Kožichu a něco z okolí.
Tipy na výlet
Jedeme na sever Švihovské vrchoviny. Přesněji řečeno do okrsku Blovická pahorkatina, která je součástí pahorkatiny Radyňské. Dělení je to složité, ale dá se z toho vyčíst mnohé. Naším cílem…
6.1km
více »
Zámek Nebílovy
Zámek Nebílovy
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Naše společná cesta začíná na Exitu 73 dálnice D5. Odtud směřujeme směrem na Nepomuk. Projedeme obec Losinou a na křižovatce za obcí odbočíme vpravo a dále pokračujeme až do Nebílov. Zámek se nachází přibližně v p…
7.2km
více »
Zámek Nebílovy
Zámek Nebílovy
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Turisty neprávem opomíjený a relativně neznámý zámek Nebílovy je dílem plzeňského stavitele Jakuba Augustona. Velmi pravděpodobně k jeho stavbě posloužila neznámá předloha císařského…
7.3km
více »
Spálené Poříčí
Spálené Poříčí
Městečko
hodnoceni 6/10
Spálené Poříčí leží v Západních Čechách, jihovýchodním směrem od Plzně. Město se rozkládá na území mezi dvěma přírodními parky a to Kornatický potok a Brdy. Městem protéká říčka Bradava. V okolí města je vybudov…
7.3km
více »
Nebílovy
Nebílovy
Zámek
hodnoceni 8/10
Barokní Zámek Nebílovy stojí uprostřed stejnojmenné vsi v Plzeňském kraji. Zámek lze navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září denně kromě pondělí. Rozsáhlý zámecký areál se…
7.3km
více »
Naučná stezka F. X. France
Naučná stezka F. X. France
Přírodní park
hodnoceni 10/10
Naučná stezka Františka Xavera France se nalézá východně od Šťáhlav, kde prochází romantickým Hádeckým polesím a na východě i přírodním parkem Kamínky. NS otevřená v srpnu r. 1995 prochází krajinou s pestrou his…
8.6km
více »
Zámek Kozel
Zámek Kozel
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Zámek Kozel se nachází u Šťáhlavic, 2,5 km od Štáhlav, 5 km od Starého Plzence, 15 km od Plzně. Dostupnost: Vlakem - zastávka ve Šťáhlavech (http://jizdnirady.turistika.cz/) Autobusem - zastávka ve Šťáhlavicích (www.idos.cz) Autem - parkoviště přímo u areálu zámku Cyklisté si mohou najít trasu na www.cyklotrasy.cz Kozel je lovecký zámeček, jehož název pochází z doby, kdy…
9km
více »
Kozel
Kozel
Zámek
hodnoceni 8/10
Klasicistní lovecký Zámek Kozel je v posledních letech nejnavštěvovanější památkou na Plzeňsku. Zámek stojí na svahu nad řekou Úslavou, 2 kilometry východním směrem od Šťáhlav. Zámek je možné navštívit v dubnu a ř…
9.2km
více »
Radyně
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Radyně
Zřícenina
hodnoceni 8/10
Výrazná zřícenina královského Hradu Radyně je významnou dominantou Plzeňského kraje. Radyně je otevřena v dubnu a květnu o víkendech a svátcích, v červnu až srpnu kromě pondělí a v září a říjnu o víkendech a svátcích. Na Radyni je k vidění výstava erbů a znaků všech majitelů hradu, která je umístěna ve zbrojnici tzv. Hrubé věže. Tmavá silueta Radyně byla v minulosti spojována…
10.6km
více »
Žinkovy (zámek)
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Žinkovy (zámek)
Zámek
hodnoceni 8/10
Romantický zámek je perlou obce Žinkovy na Plzeňsku. Zámek s Věžemi ve stylu francouzské hradní architektury a arkádami se zrcadlí v hladině rybníka. Zámek je pseudorenesanční dvoupatrová trojkřídlá stavba. Kole…
12km
více »
TOPlist