Lesný, nejvyšší vrchol Slavkovského lesa a také nejvyšší bod vnitrozemských pohoří a vrchovin
Komu názvy Slavkovský les a Lesný moc neříkají, možná ani dál číst nebude, ale jestli rád cestuje a objevuje, pak by mohl ještě několik řádků přelouskat a dozví se něco zajímavého.
Chráněná krajinná oblast Slavkovský les o ploše 61 km2 byla vyhlášena v roce 1974 z důvodů ochrany geologických i botanických hodnot. Ve znaku CHKO je vzácná arnika horská, typická pro tuto oblast, na pozadí vrchů Lysina, Kružný a Lesný. Posledně jmenovaný kopeček je se svojí nadmořskou výškou 983 metrů nejvyšším vrcholem Slavkovského lesa
a patrně se také jedná o nejvyšší místo všech pohoří a vrchovin, které se nacházejí ve vnitrozemí Čech. To je ona zajímavost. Je pravda, že jsem použil slůvko „patrně“, jelikož jsem to nenašel nikde oficiálně uvedené.
Slavkovský les tvoří zjednodušeně řečeno výplň západočeského lázeňského trojúhelníku. Po odborné stránce lze uvést, že Slavkovský les vystupuje příkře nad Tachovskou brázdu, Chebskou a Sokolovskou pánev. Jen na jihovýchodě přechází pozvolna do Tepelské plošiny. Jisté je, že až na několik známých lokalit se jedná o území, které není moc navštěvováno. A to má také své výhody. Člověk se zde může procházet a nepotkat živou duši.
Nejnižší bod Slavkovského lesa se nachází v nadmořské výšce 374 metrů u řeky Ohře, nejvyšší kóta má název Lesný. Sice se jedná o kopeček, který „vyrostl“ nejvýše v tomto pohoří, ale nejpřitažlivější a nejnavštěvovanější místo Slavkovského lesa to není. Ještě před několika lety se mu dokonce turistické značky vyhýbaly.
Situace se však změnila a takřka zapomenutá končina začala být turisticky objevována. Kromě poutníků či tuláků sem již zavítají také občas lidé na rodinný výlet. Většinou přijedou do Vysokého sedla (900 m.n.m.), kudy prochází asfaltová silnice č. 212 z Kynžvartu a kde lze zaparkovat.
Odtud je to již pouhý kilometr mírného stoupání po lesní cestě. Závěrečný, trochu prudší úsek prochází mladším smrkovým lesem. Ostatně větší část Slavkovského lesa je zalesněna smrkovými porosty, původní bučiny se tady zachovaly jen v nepatrných zbytcích.
Lesný. To je vrcholová kóta na malé travnaté loučce, kde stojí dřevěný odpočinkový altán umožňující posezení či schování se před deštěm. A hodnotný zápis do vrcholové knihy. Báječné výhledy tady ale nečekejte. Nabízí se pouze částečný pohled k jihozápadu na pohraniční horu Dyleň. Ale myslím, že to je otázka času, kdy nebude vidět nic, jestliže to tady neupraví nebo nepostaví rozhledničku.
Kdo by pokračoval po modré turistické značce, dostane se do vesnice Podlesí na západním úpatí Slavkovského lesa. Ale to už je delší výlet stejně jako zajímavý pěší výstup na Lesný z Lázní Kynžvart (délka 5km a převýšení 300 metrů).
Vrch Lesný se původně názýval Špičák, německy Spitzberg. Následně, asi v 19. století, se lze doslechnout o názvu Judenhau (Židovská paseka), což by mělo být odvozováno od pověsti o vyhnání a pobití židů na zdejší pasece. O současném českém názvu Lesný bylo rozhodnuto po druhé světové válce (1946).
Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:
http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/