Oborník
Přijíždíme-li večerním rychlíkem od Prahy, je lesknoucí hladina rybníka jasným znamením učinit vztyk a odchod, neboť jsme v Zábřehu a budeme vystupovat (resp. přesedat).
Rybník Oborník je skutečně hned vedle hlavní trati Praha - Olomouc – Ostrava a tak akorát od nádraží, aby se nemuselo zbytečně spěchat. Nechal jej vystavět v poslední třetině 15. století Jiří Tunkl starší z Brníčka, jeden z mnoha šlechticů – podnikatelů, kterých v té době bylo celkem plné české království. Kolem Zábřehu tehdy vznikla celkem obstojná soustava rybníků, které se většinou kolem Moravy a Desné táhly až k Bohutínu a Šumperku na sever a na jihu byly další rybníky u Hrabové a Dubicka. Patrně největší z nich byl Závořický rybník u Postřelmova, Velké rybníky byly u Bludova (Špalek) aj. Velká část všem zanikla za 1. pozemkové reformy v 19. století – na rozdíl např. Od jihočeských pánví je zdejší půda přece jen vhodnější ke klasickému zemědělství.
Rybník Oborník je napájený náhonem z Moravské Sázavy, vlastně se nejedná o jediný rybník. Kromě samotného Oborníku zde najdeme ještě tři menší sádkové rybníky. Rybník patří dnes firmě EKO Zábřeh, která jej pronajímá Českému rybářskému svazu. Díky snadné dostupnosti od středu města je rybník o ploše něco málo přes 5ha častým cílem vycházek a dostaveníček zdejších obyvatel, není tedy jen útočištěm rybářů kolem břehů. Po hrázi vede příjemná zkratka k nádraží, kterou využívají zdejší cyklisté (i kvůli nedaleké hospodě). Na hrázi mezi sádkami najdeme pomníček povodní 1997 Petrův zdar.
Původní název rybníka byl Zámecký (později Oborníkový, ovšem neměli bychom vynechat i místně lidový název "Brasák"). V Zábřehu si Tunkl začal budovat nové sídlo (Brníčko už mu asi přestalo vyhovovat). Podle zpráv byl velice schopný (všehoschopný) podnikatel. V rybníkářství tehdejší panstvo vidělo možnost růstu zisků, ovšem Tunkl ve vymáhání prací u svých poddaných zašel zřejmě příliš daleko. Ti povstali a zbili prý Jiřího tak silně, že už vícekrát nevstal (1493). Ostatně prý je ho možné spatřit někdy v noci jak zapřažen do pluhu poháněn čertem rozorává hráz Závořického rybníka.