Loading...
Ne všechny památky mají to štěstí, že se jim dostává náležité péče. Ono údržba nějaké památky není zcela laciná a platí o jak o objektech velkých (hradech, zámcích, kostelech, klášterech) i menších. Ty menší většinou zastupují nějaké kapličky, boží muka, kříže ale i obytné stavby typu městských nebo venkovských domů, statků apod.
Ne zcela šťastný osud tak potkal i statek č.p. 9 na Družstevní ulici (můžeme říct na návsi). Památkovou ochranu usedlost získala již v r. 1958 (z roku 1958 je vůbec asi nejvíc chráněných památek, souvisí to s přijetím nového zákona č. 22).
Jedná se o stavbu resp. Soubor přízemní stavby a vjezdové brány do areálu zaniklého statku. Památkově cenné je především zachované průčelí. Budova je usazena na mírně předsazený sokl. Průčelí je osázeno 4 obdélníkovými okny, pod okny i nad nimi je hladká fasáda, meziokenní prostory jsou členěny kvádrovými rustikami. Čelní obdélníková stěna je zakončena poměrně mohutnou římsou kterou zdobí v dolní částí malé naznačené konzolky. Římsa je krytá vlnitou betonovou krytinou. Zasvěcení vědí, že jde o eternit, který vyrobila továrna na stavební materiál v nedalekém Šumperku.
Mírně ustupující čelní štít má lichoběžníkový tvar. Mezi dvojicí oken je ozdobná nika s lidovou malbou. Kolem niky jsou dva polosloupky členěné v horní části římsou a ozdobené žlábky. Nad nikou je klenutí ve formě asyrského oblouku. Malba znázorňuje Madonu s Ježíškem s pozadím světelných paprsků a andělů. Vjezd do dvora tvoří klenutá brána ozdobená nad obloukem vějířovitě uspořádanými obdélníkovými štukami.
Dovrní trakt objektu tvoří z části kryté náspí se čtyřmi oblouky na hranolových pilířích, náspí je zaklenuté čtyřmi plackami (plochá varianta klenby). Vnitřní dispozice stavby byla při přestavbách značně znehodnocena. V čelní části budovy byla knihovna, v zadní části a na půdě jsou obytné prostory. I přes tyto nedostatky patří hlavně kvůli průčelí usedlost k hlavním ozdobám leštinské návsi.