Loading...
Nalezneme ji v parčíku pod zámkem na úpatí tzv.Olivetské hory. Poblíž se nachází kostel Nalezení sv.Kříže, Muzeum a piaristická kolej. Při pohledu na bronzovou skulpturu „velmistra přechodníků“ (znázorněnou již v pokročilém věku a hovící si v robustním křesle) možná nejednomu z vás naskočí v hlavě otázka: „Propáníčka – a co dělá v rodišti Bedřicha Smetany také Alois Jirásek?“
Na to je velmi jednoduchá odpověď: spisovatelův pomník zde stojí plným právem, neboť on tady na litomyšlské reálce a gymnáziu strávil jako profesor rovných 14 let!
Soutěž na návrh památníku proběhla roku 1940 a původně měl stát před budovou gymnázia, kde Jirásek jako pedagog působil. Porotu nejvíce oslovil návrh Vincence Makovského. Umělec sedící spisovatelovu sochu umístil na betonový podstavec s hranoly z leštěné žuly (jehož autorem byl brněnský kolega architekt B.Fuchs) a bok křesla ozdobil třemi reliéfy. Na prvním je postava se šavlí a praporem, která je připomínkou revolučního roku 1948. Na druhém je výjev z plesu s tanečníky a na třetím postava zavírající bránu s českým lvem.
Socha měla být veřejnosti představena v roce 1944, ale kvůli stále trvající druhé světové válce se tak nestalo. Slavnostní odhalení se uskutečnilo až roku 1959, kdy Litomyšl slavila 700 let od svého povýšení na město.
(I když byl základní kámen pomníku položen už roku 1951, dokončení díla vázlo kvůli Makovského věnování se jiným pilným zakázkám, dále kvůli nedostatku financí i umělcově nemoci.)