Loading...
Litomyšl je sice poměrně malým městem (asi 10 tisíc obyvatel), ale množstvím památek zastíní sídla daleko větší. Už jen třeba počtem svých kostelů. Kromě evangelického a Nového kostela Církve bratrské tu stojí několik starších a velmi cenných katolických chrámů – kostel Nalezení sv.Kříže, kostel Rozeslání sv.Apoštolů, kostel sv.Anny a proboštský kostel Povýšení sv.Kříže. Posledně jmenovaný se vypíná na okraji návrší nad centrem města, vedle klášterních zahrad a na dohled zámku, a ze Šantova náměstí je přístupný po schodišti.
Gotická svatyně byla dokončena v osmdesátých letech 14.století a její architektura kopíruje to nejlepší z pražských stavebních hutí Matyáše z Arrasu a Petra Parléře. Kostel se může pochlubit krásným monumentálním vstupním portálem. Když sousední augunistiánský klášter zničili husité, stal se hlavním městským farním kostelem. Později byl částečně upraven v renesančním a barokním slohu, ale ten nejvýraznější gotický přetrval a dnes patří k nejvýznačnějším objektům městské památkové zóny. Před chrámem je pěkně upravené prostranství a impozantní dvouramenné schodiště z 19.století od F.Schmoranze velmi vhodně doplnilo průčelí chrámu a stalo se hodnotnou součástí celého sakrálního areálu.
Na stavbu kostela - souběžně s výstavbou kláštera - ve 14. století dohlížel mistr Jakub a obojí bylo dokončeno roku 1378. Trojlodní chrám měl tehdy dvě věže a nezvykle dlouhý presbytář, který dosahuje polovinu délky celého kostela. Husité jej notně poničili a další pohroma přišla v podobě požáru, při kterém se zřítila gotická klenba. Tu prozatimní nechali zaklenout až Kostkové z Postupic, kteří zároveň v chrámu zbudovali dvě nové předsíně a postarali se o výstavbu nové, už jen jediné věže. Interiéry zdobí gotické malby z konce 14.století a v kapli sv.Josefa a pod galerií kruchty jsou k vidění skulptury od sochařské rodiny Pacáků. Zajímavé jsou i nádherné varhany, které mají více jak 3600 píšťal.