Loading...
Monumentální strážní hrad - a zejména jeho kruhová věž nazývaná „Hungerturm“ – tyčící se na skalním ostrohu nad dolnorakouským příhraničním městečkem Litschau (Líčov) je jednoznačnou dominantou nejsevernějšího města Rakouska. Hrad byl vybudován zřejmě již na počátku II. poloviny 13. století, pravděpodobně v roce 1260. V tomto roce je v Litschau alespoň poprvé zmiňována nějaká stavba pevnostního typu, která zde však zřejmě stávala již okolo roku 1200. Poté se tady postupně a nepravidelně střídali různí majitelé (mj. Hirschbergerové, Landürürstenové, vévoda Albrecht I., pánové z Puchheimu nebo císař Frederick III., přičemž chvíli byl hrad také ve vlastnictví Čechů, zatímco Švédové jej – na rozdíl od husitů - nikdy nedobyli) a také samotný hrad procházel mnohými stavebními úpravami, které však jeho vzhled nijak výrazně nenarušily. K nejvýznamnějším a na hradě nejdéle působícím vlastníkům patřil rod Seilern-Aspang, který si hrad pořídil díky Christianovi Augustovi, hraběti von Seilern, již v roce 1763 a svým způsobem ho vlastní i v dnešní době, kdy zde sídlí lesní správa. Díky tomu není hrad veřejnosti přístupný.
Hrad vždy zaujímal strategické místo, protože byl postaven při důležité středověké obchodní stezce, mezi Gmündem a Novou Bystřicí, a to na západní straně městečka. Od roku 1589 zde probíhala částečná přestavba ve stylu renesance. V 18. století byl hrad opuštěn a jeho funkci převzal - nedaleko od něj postavený – Nový zámek. Restaurování a částečná rekonstrukce původního hradu pak byla zahájena teprve na konci 19. století.
Jak již bylo naznačeno výše, do dějin hradu zasáhli rovněž bojovníci pod vlajkou s kalichem, tedy čeští husité. Ti hrad dobyli, vyplenili a víceméně zničili. Díky tomu ale došlo v roce 1463 k jeho zrestaurování a následnému výraznému rozšíření. Roku 1645 byl hrad (a tím vlastně i celé město) tak dobře opevněn, že Švédové při obléhání neuspěli. Poslední stavební úpravy na hradě v Litschau proběhly v letech 1888 až 1910 a od této chvíle se datuje jeho současná podoba.
Nejstarší součástí komplexu je tzv. skalní strana zajištěná širokým příkopem, která je dvoupodlažní a pochází z období okolo roku 1200. Šestipodlažní kruhová věž byla postavena ve II. polovině 13. století. V německy mluvících zemích se těmto věžím říká Butterfassturm; a u těchto věží se se zvyšující výškou věže snižuje síla stěn. Interiér je osvětlen pouze několika malými stěnovými otvory a ve třetím patře věže (tedy ve výšce 11 m) se nachází vstup s portálem ve tvaru gotického lomeného oblouku (Hausteinportal). Ten byl původně přístupný přes sousední obytné budovy. Horní patro 25 m vysoké věže mělo původně dřevěné cimbuří a současná kónická střecha je výsledkem dokončení obnovy hradu v roce 1910. Dvoupodlažní západní křídlo a první brána pocházejí z doby rozšíření hradního komplexu z roku 1463. Někdejší padací most byl nahrazen mostem kamenným a nad vstupní bránu byl kolem roku 1700 instalován barokní erb. Teprve druhá gotická brána zajišťuje přístup na hradní nádvoří.
Starý hrad i Nový zámek se nacházejí na kopci na západním okraji městečka a ve skutečnosti už nejsou přímou součástí Litschau, ale pouze jeho předměstí Seilerndorf.