Loštice - muzeum tvarůžků
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Muzeum olomouckých tvarůžků bylo založeno v roce 1994. Sídlí v původních prostorách výrobny tvarůžků. Jedná se o muzeum firmy A.W. spol. s r.o., která je v současnosti jedinou firmou v ČR, zabývající se výrobou této chutné speciality. Označení "Olomoucké tvarůžky" se vyvinulo z tradice dovážení a prodeje tvarůžků na olomouckých trzích a také proto, že město Olomouc je historicky světově známé místo.
Prohlídka muzea začíná krátkým výkladem průvodkyně a promítáním filmu o historii výroby olomouckých tvarůžků. Poté si můžete samostatně prohlédnout exponáty muzea ve dvou patrech budovy. Část vystavovaných předmětů je z vlastních sbírek muzea, část je dlouhodobě zapůjčena z Vlastivědného muzea v Olomouci.
Muzeum je možné navštívit celoročně po telefonické objednávce. Bližší informace jsou na webových Stránkách společnosti. Lze zde zakoupit turistickou známku č. 977. Tu je možné získat i v cca 30 m vzdálené podnikové prodejně olomouckých tvarůžků, kde můžete kromě tvarůžků nakoupit i další speciality. V nedaleké cukrárně můžete okusit tvarůžkové zákusky.
Olomoucké tvarůžky - pojem pro milovníky dobrých sýrů s jedinečnou chutí. Jedná se o odtučněný, měkký, pod mazem zrající sýr z netučného kyselého tvarohu. Mají zcela ojedinělou pikantní chuť, typickou vůni, povrch se zlatožlutým mazem a soudržnou poloměkkou až měkkou konzistencí s patrným světlejším jádrem. Tvar má zpravidla podobu kotoučků, kroužků, tyčinek, nebo nepravidelných kousků.
První písemná zmínka o tvarůžkách je z roku 1452, poté ještě 1583, kdy se poprvé objevuje pojmenování tvarůžky. Velmi pravděpodobně se však na stolech vesničanů objevovaly v různých podobách již dříve. Olomoučtí obchodníci je pak pojmenovali na Olomoucké tvarůžky přesto, že většina produkce pocházela z okolních vesnic. Lidé je vyráběli doma pro svou potřebu a zbytek prodávali na trzích jako, "selské tvarůžky". Nikdo je však nevyráběl ve velkém a měly různé tvary. Dnešní podobu získaly až koncem 19.století.
Na přelomu 17. a 18.století se zmínka o tvarůžkách objevuje již častěji. Třeba v roce 1601 se v Hradečné u Uničova kopala studna. Kopáčům se platil jeden zlatý za sáh do hloubky a dvě kopy tvarůžků. Sýry slavily úspěch dokonce v hlavním městě království. Na celosvětové výstavě ve Vídni roku 1872 se jim dostalo velkého ocenění. Syrečky byly tak známé, že nechyběly ani na svatební tabuli císaře Leopolda II. Díky rozvoji průmyslu a železniční Dopravy se tvarůžkům otevřela cesta do Evropy na nové trhy a byly známé i v Palestině.
Toliko o tomto chutném, v zemi českém oblíbeném sýru. Samotné muzeum sídlí v místě, kde v roce 1876 Alois Wessels postavil novou moderní výrobnu. Alois byl syn Josefa Wesselse, který založil vlastní loštickou tvarůžkárnu. Do 1. světové války se firma A. W. stala největším výrobcem tvarůžků.
V roce 1917 převzal firmu Wesselsův zeť Karel Pivný a postupně zavedl tovární výrobu. Druhý Wesselsův zeť Jaroslav Dubský si roku 1912 otevřel v Lošticích vlastní výrobnu. Firma pod jeho vedením fungovala do roku 1948, kdy byla zestátněna. Výroba nadále probíhala v původních prostorech, počátkem 90. let se vrátila do majetku rodiny, která ho provozuje dodnes.
V původním objektu Wesselsovy firmy bylo roku 1994 zřízeno nevelké podnikové museum, které zprostředkuje informace o dřívějších i současných výrobních postupech. Po vstupu do muzea nám byl puštěn film "Příběh neobvyklé vůně z vyprávění stréčka Křópala" – volné filmové zpracování historie výroby tvarůžků v A. W. Velmi se nám líbil. Potom jsme si prošli sklepení, kde tvarůžky byl vyrobeny a kde zrály. Druhou a poslední místností byla půda, kde sýry dozrávaly a sušily se. Návštěvu doporučuji, stejně jako nákup této pochutiny v podnikové prodejně, která sídlí od muzea co by kamenem dohodil.
Kontakty
Palackého 4, Loštice
Telefon: 583 401 211, 583 401 212
www: www.tvaruzky.cz
Otevírací doba
› 30. 6. – 31. 10. 2014 od 9.00 – 17.30 hod. každý den.
› Od 1. 11. 2014 dojde ke změně otevírací doby, aktuální informace zveřejníme začátkem října na www.tvaruzky.cz.
Ceník vstupného do Muzea Olomouckých tvarůžků
› Základní vstupné → 50 Kč
› Snížené vstupné: děti od 6 – 15 let → 30 Kč
› Snížené vstupné: studenti do 26 let → 30 Kč
(po předložení studentského průkazu ISIC)
› Snížené vstupné: senioři od 65 let → 30 Kč
(po předložení OP nebo cestovního pasu)
› Rodinné vstupné → 90 Kč
(1 – 2 dospělí + max. 4 děti do 15 let)
› Zdarma: děti do 6 let, osoby ZTP, majitelé karet Olomouc Region Card, www.olomoucregioncard.cz, hosté A.W.
› Rezervace termínu návštěvy muzea slouží především pro větší organizované
skupiny (cca 15 osob a výše), ale je možná i pro jednotlivce (www.rezervace.tvaruzky.cz).
› Pro jakékoliv dotazy nebo změny můžete také využít tyto kontakty:
tel. číslo: 583 401 217, e-mail: muzeum@tvaruzky.cz.