Loading...
Turistické cíle • Výletní místo
Kdo někdy zavítal do Loštic, nezřídka byl překvapen množstvím návštěvníků, které se v městečku pohybuje. Paradoxně návštěvníci ani tak nebaží po památkách, které městečko s necelými třemi tisícovkami obyvatel nabízí. K významným pamětihodnostem patří mj. Zajímavá synagoga, nechybí tím pádem židovský hřbitov. K nahlédnutí stojí i kostel sv. Prokopa. Návštěvu si jistě zaslouží i takový Památník Adolfa Kašpara, muzeum gramofonů aj.
Vše podstatné se ale v Lošticích odehrává v rámci kulinářství a jídla. No nebudeme otálet a rovnou se zaměříme na fakt, že Loštice jsou hlavní město tvarůžků, kterým se nevím proč říká olomoucké. Snad pro to, že Olomouc je o něco větší a na mapě se lépe hledá.
Hlavní návštěvnický nápor se tak odehrává v prostorách kde se tvarůžky vyrábějí (muzeum) nebo konzumují. Opravdová výroba tvarůžků se ale odehrává za odpovídajících hygienických omezeních, ovšem konzumaci se překážky takřka nekladou. Nejeden výletník tak vychází obtěžkán z tvarůžkové prodejny. Kdo si chce dopřát nějakou specialitku na místě má pak možností více, od nepaměti je to restaurant hotelu U Coufalů, přidali se i kuchaři U Rytíře. Svéráznou provozovnou je např. cukrárna, která k údivu některých nepoučených nenabízí jen tradiční věnečky, rakvičky, řezy nebo dortíky sladké chuti, ale podobně vypadající cukrovinky, které rozhodně sladké nejsou...
Na rozlehlém náměstí nechybí i tvarůžková kavárna (bohužel nejsem kavárenský typ). A vedle ní další obchůdek s názvem Tvarůžkové lahůdky u lišky Bystroušky.
Sympatický obchůdek nabízí povětšinou nějaký sortiment, kterého se tvarůžek minimálně dotknul. Snad jen nabízené čokolády, kakaa, bylinkové nálevy, regionální piva, vína, ovocné kompoty nebo limonády jsou tvarůžkoprosté. Stěžejní sortiment se odvíjí od přítomnosti masných a uzenářských výrobků. Jsou to pak nějaké salámy, klobásy nebo párky, v kterých se tvarůžek objevil. Nechybí pomazánky, paštiky a další lahůdky. Ve skutečnosti je asi toho zboží bez tvarůžku víc než toho tvarůžkového. Nicméně když návštěvník do prodejny zavítá, neví kam se podívat dřív. Až tak ze všeho oči přecházejí. Možná se na tom podílí i výzdoba dvou nástěnných obrazů, které má na svědomí Petr Herzig Dubický (kolem Loštic najdeme víc jeho děl).
No a proč prodejna odkazuje na odkaz lišky Bystroušky, je jasné, protože právě v blízkých bouzovských lesích se nějaká podobná všetečka vyskytovala. Podle vyprávění lesníka ji pak vykreslil Stanislav Lolek do Lidových novin, Rudolf Těsnohlídek k tomu napsal vyprávění a nakonec Leoš Janáček vymyslel i hudbu.
No snad jedna nepodstatná informace. Až na nějaké výjimky je otevřeno každý den zhruba 9.00–17.00.