Luhačovice - Art Gallery Vladimíra Ohlídala
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Ačkoliv se v žádném případě neřadím mezi milovníky moderního umění, tato luhačovická rodinná galerie, sousedící s pavilonem Vincentka, mě vysloveně nadchla. Brzy jsem zjistil, že nejsem zdaleka jediný, na koho tento prosklený „obchůdek“, nacházející se na Malé kolonádě na Lázeňském náměstí, působí neobyčejně pozitivně. Abych byl konkrétní, budu konkrétně jmenovat např. manželku Martinu a kamarádku Oldřišku z Vizovic. A díky neobyčejné toleranci a vstřícnosti majitele galerie i jeho personálu – zřejmě z řad rodinných příslušníků - jsem zde nakonec trávil opakovaně desítky minut, a to s fotoaparátem v ruce i jen tak „na lehko“. Návštěvu Art Gallery mohu každému bez uzardění vřele doporučit; více – snad – napoví přiložená fotodokumentace.
V prodejní galerii jsem – pochopitelně – neobjevil jména vysloveně známá až věhlasná, ale ač neznalec, některá jsem zaslechl již dříve. A teď nemyslím zrovna někdejšího císaře českého hard rocku F.R. Čecha, který zde prý byl také k mání. Kromě autorů tuzemských je zde zastoupeno také např. Rusko, Arménie, Slovensko nebo Německo. Jednoznačně převládají obrazy, které doplňují převážně díla ze dřeva a drátu. A velkou výhodou pro příznivce této galerie je fakt, že bývá otevřena každý den. I když mimo hlaví sezónu to platí pouze v odpoledních hodinách.
Bez ladu a skladu teď uvedu alespoň pár jmen, jejichž práce, vystavované v galerii, mě něčím upoutaly. Libuše Žilinská (akademická malířka z Valmezu), Marian Vida (slovenský malíř), Armen Vahramyan, Gevorg Makvecyan a Ashot Arakelyan (malíři z Arménie), Leonid Jevgenevič Prontchenko (ruský malíř, kterého tu mají hodně a rozhodně stojí za vidění), Pavel Pardy (český surrealista), Vítězslav Odstrčil (brněnský sochař, který evidentně miluje dřevo a ženy), Bohumil Nečas (blanenský malíř), Heinz-Jurgen Menzinger (brněnský rodák z Německa, absolvent škol v Dortmundu i Belgii, tvořící hodně do impresionismu), Michal Landa (malíř z Letů), Eva Kočí (něžné obrazy), Ondřej Kočár (opavský malíř), zasloužilý umělec Ota Janeček (který často spolupracoval s filmem), Jan Hladký (dvaaosmdesátiletý krajinář z Uherského Hradiště) nebo Ivo Bia (drátění hudebníci). Na nákup vám stokoruny – samozřejmě – stačit nebudou. Ceny jednotlivých děl se pohybují od tisíců do desetitisíců. Jsem ovšem přesvědčen, že by to nebyly špatně investované peníze.
Na závěr si dovolím pár slov o historii Art Gallery. Vznik galerie na Malé kolonádě se datuje k roku 1960, kdy Český fond výtvarných umění začal v Luhačovicích pořádat prestižní přehlídky výtvarného umění renomovaných umělců tehdejšího Československa. V sedmdesátých letech minulého století přebírá vedení galerie Vladimír Ohlídal a luhačovická galerie mění nabídku uměleckých děl i styl prodeje. V devadesátých letech je galerie privatizována a dochází také ke změně názvu na ART GALLERY – Vladimír Ohlídal. Od roku 1995 se stává ředitelkou galerie Jana Ohlídalová, která rozšiřuje nabídku o umělce ze zahraničí. V současné době je galerie zaměřena na „prodej originálů výtvarného umění v oborech obrazy, grafika, kresba, komorní plastika, sochy, nástěnné tapiserie a umělecké sklo“. Oblíbené jsou také průběžné „Malé autorské výstavy“ předních osobnosti naší výtvarné scény, umělců ze zahraničí i mladých talentů z řad čerstvých absolventů uměleckých škol.