Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Hotel Dům Bedřicha Smetany patří bezesporu mezi nejkrásnější a nejpozoruhodnější budovy moravského lázeňského města Luhačovice. a přesto jej možná mnoho návštěvníků lázní, pátrajících po léčivé vodě místních pramenů a stavbách Dušana Jurkoviče, mine bez povšimnutí. Jedná se o čtyřpodlažní volně stojící budovu v Lázeňském údolí, která byla postavena stavitelem J. Schaniakem podle návrhu mladého brněnského - ovšem v Praze narozeného - projektanta Emila Králíka v letech 1908 až 1909. K úplnému dokončení interiérové výzdoby došlo ještě o rok později. Chybějící restaurační prostory pak byly vytvořeny úpravou podzemního podlaží. Původně zde však měl vzniknout monumentální trojdílný stavební komplex, ze kterého se nakonec postavila jen jeho střední část se sedlovou střechou. A tato podoba zůstala Domu Bedřicha Smetany dodnes.
Hotel Dům Bedřicha Smetany bývá často považován za jedinou čistě secesní budovu v Luhačovicích. Není to ovšem tak docela pravda; tato stavba totiž ve skutečnosti ve své podobě skvěle spojuje prvky secese a kubismu. Tím také určila směr dalšího stavebního rozvoje zdejších lázeňských budov. Nový objekt se stal rychle vyhledávaným zařízením, které poskytovalo luxusní a diskrétní služby nejváženějším zákazníkům lázní, zejména prezidentům, politikům a známým umělcům. Později prošla budova několika modernizacemi, z nichž ne všechny – zejména ty interiérové – patřily k nejcitlivějším. Poslední rekonstrukci v letech 1993 až 1995 již zajišťovala akciová společnost Lázně Luhačovice, a to podle původních plánů budovy. Díky tomu došlo ke zvýraznění jedinečnosti této stavby, včetně některých interiérových prvků (alespoň pro autora tohoto článku je v pravém slova smyslu fascinující zejména schodiště).
Průčelí budovy je členité, s řadou lodžií s proskleným zastřešením. Půvab exteriéru budovy ještě podtrhuje Bruselská fontána sochaře Jana Kavana (před hotelem) a zahradní atrium (za Domem Bedřicha Smetany). A abych diskuzi o přesném stylovém zařazení této stavby ještě zkomplikoval, dodám, že tento objekt bývá také označován za přední dílo wagneriánské geometrizující secese s řadou originálních uměleckořemeslných prvků v interiéru. A současně i to, že někteří odborníci označili debut mladého projektanta, představující první výrazný zásah do Jurkovičova pojetí podoby lázní, ve srovnání s konkurenčním návrhem Františka Roitha za anachronismus. Na druhé straně se můžete setkat také s výrazem secesní „Gesamtkunstwerk"
Následující část si dovolím odcitovat z odborné literatury: „Kompozice budovy spočívá v monumentální skladbě jednoduchých geometrických těles, doplněných klasicizujícími prvky říms a pilastrů, které jsou ale rovněž provedeny v abstraktních geometrických formách. Dekorativní výzdoba je redukována na keramické geometrické prvky, figurální reliéfy a ocelová zábradlí. Hlavním výrazovým prostředkem je kontrast několika textur omítek stejné barvy, které (spolu s rastrováním oken) přibližují tuto architekturu stavbám geometrické moderny. Symetrická trojtraktová dispozice domu je uspořádána Kolem střední polygonální schodišťové haly“.
Dům Bedřicha Smetany byl otevřen v roce 25. výročí skladatelova úmrtí; tedy necelý rok poté, co v Luhačovicích zemřela jeho druhá žena Betty. Dnešní luxusní secesní lázeňský hotel je situován v centru lázní a poskytuje nejnáročnějším hostům ubytování v pokojích se stylovými interiéry a možností celodenního stravování. Léčebné procedury jsou poskytovány v lázeňských léčebných zařízeních, vzdálených od hotelu maximálně deset minut chůze.
Za kulturní památku byl Dům Bedřicha Smetany prohlášen v roce 2000.