Loading...
Turistické cíle • Sport a rekreace • Lázně
Jeden z mnoha zajímavých luhačovických lázeňských objektů najdeme také na ulici Dr. Palka Blaho (č. 361). Jedná se o budovu zvanou Ingalatorium neboli lázeňskou polikliniku a tedy o objekt, který má díky okolnímu terénu dvě tváře. Při pohledu z ulice se jedná o nenápadný dvoupodlažní objekt, při pohledu z Lázeňského náměstí o skutečný monument, zastiňující okolní stavby svou velikostí. Nachází se na místě starší stavby stejného účelu. Původní inhalační pavilon byl však roku 1922 zbořen a na jeho místě vyrostlo v následujících dvou letech současné inhalatorium s kloktárnami.
Málokoho asi překvapí, že i tento lázeňský objekt již proniknul na seznam našich chráněných památek. Luhačovickému lázeňskému domu Inhalatorium se to podařilo v kategorii Objekt (stavba – budova) od prvního dne roku 1990. Kulturní památkou na základě prohlášení Ministerstva kultury se pak Inhalatorium prof. MUDr. Nigra stalo na konci roku 2005.
O historii i současnosti této stavby a jejím autorovi si teď prozradíme alespoň pár základních informací. Projekt novostavby Inhalatoria vypracoval Josef Skřivánek, čáslavský architekt a patriot, který působil převážně ve svém rodném městě. V Luhačovicích je ale podepsán také pod podobou pavilonu pramene Ottovka a pavilonu tenisového klubu. Budova byla postavena v letech 1922 až 1923 a na její podobě se kromě Skřivánka podílel rovněž arch. Jan Vodňaruk.
Mezi luhačovickými stavbami je inhalatorium řazeno do kategorie „Akademická secese a klasicizující modernismus první třetiny 20. století“. Konkrétně v tomto případě odborníci nejčastěji hovoří o „stavbě ve stylu klasicizujícího modernismu 20. let minulého století, která nese formální rysy české kubistické architektury ve zpracování fasád, mansardovém zastřešení i v celkové symetrické kompozici, završené monumentálním vstupním portikem". Současně se ale můžeme dočíst, že „s původními východisky kubistické architektury se forma stavby míjí, což dokládá mimo jiné interiér hlavní haly, provedený ve stylu blízkém předkubistické geometrické moderně".
Za zmínku stojí také některé pozoruhodné „archaické“ technické prvky z nejstaršího období zdejších lázeňských procedur, např. funkční dekompresní komory s tlakově odolnými okny a dveřními uzávěry nebo původní měřící přístroje. V době vzniku této stavby šlo zřejmě o jedno z největších inhalatorií v celé Evropě, které vzniklo zřejmě hlavně díky specializaci luhačovických lázní na inhalační léčbu horních cest dýchacích. Věhlasu Inhalatoria jistě napomohl i fakt, že do budovy je svedeno nedaleké vyústění vydatného Janova pramene (Nová Jankovka), získaného v roce 1987.
Celý objekt byl komplexně rekonstruován v letech 2000 až 2001 Původní funkce pro inhalační lázeňské procedury byly nejen zachovány, ale ještě navíc došlo k jejich doplnění o širší nabídku dalších procedur. Současná lázeňská poliklinika je tedy označována jako zdravotnické zařízení v oblasti balneologie a lázeňské péče a léčí se zde nemoci dýchacího ústrojí, nemoci oběhového ústrojí, srdce a cév, nemoci pohybového ústrojí, nemoci trávicího ústrojí i onkologická onemocnění. A co je všelékem, který všechny tyto bolesti tiší a rány zaceluje? Přece inhalace Jankovkou s Vincentkou a přírodní uhličitá koupel. Pro klientelu lázeňského domu Inhalatorium je důležité, že parkoviště je vzdáleno 200 metrů, pro tu zahraniční také informace, že personál inhalatoria vládne kromě češtiny rovněž angličtinou a němčinou. A někteří ještě jistě němnóžko gavarjat pa rusky.