Loading...
Turistické cíle • Sport a rekreace • Lázně
Nejmladší luhačovický pramen se jmenuje Nový Jubilejní a veřejnosti byl poprvé zpřístupněn až v roce 2013. Nachází semezi Společenským domem a vilou Alpská růže a jeho vydatnost činí 15 litrů za minutu, čímž předčí i nejproslulejší zdejší pramen, tedy Vincentku. Nový jubilejní pramen byl navrtán v roce 1988 a v hloubce 50,5 m. Jeho původní název byl Luční a kompletně jej vybudovala a od té doby udržuje společnost Lázně Luhačovice. Autory architektonického návrhu podoby tohoto místa jsou manželé Vránovi a samotný středový krystal je dílem sochaře Ondřeje Olivy.
Kolem pramene je tak situován nově vzniklý otevřený pavilon, který je komponován do kruhu, v jehož středu se nachází samotný vodní prvek, jehož tvar má připomínat krystal soli. Ta je totiž ve zdejších minerálních pramenech bohatě obsažena a podle legendy někdy vystupují solné sloupy nad zem. Horní část kvádru je tvořena skleněnou nádobou (v ní se rozstřikuje voda a oživuje tak celou kompozici pramene pohybem), po stranách kvádru pak můžeme vidět stylizované květinové motivy (květy bedrníku), připomínající původní název pramene i základní motiv Jurkovičovy architektury. Celý prostor obklopuje a zvýrazňuje atypická čtrnáctimetrová lavice s opěradlem, komponovaná do podoby pohodlného křesla.
Zklamáním může být pro někoho fakt, že Nový Jubilejní pramen – navzdory názvu tohoto příspěvku – jako pivo nechutná. Kdo si však prohlédne přiloženou fotogalerii, jistě velmi rychle pochopí, k čemu že tedy tento název odkazuje. Ve skutečnosti totiž minerální voda z tohoto pramene vytváří - spolu s prameny Nová Jankovka, Nová Čítárna a Elektra - směs, která je následně používána k inhalačním a koupelnovým procedurám.