Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Vila Lipová patří mezi méně známé a nápadné luhačovické stavby, současně se však přitom jedná o budovu s bohatou, dlouhou a zajímavou historií. Na rozdíl od drtivé většiny luhačovických staveb se nejedná o „novostavbu“, ale ukázkový příklad stylové přestavby staršího objektu. Tím byl Slanovodský mlýn, zmiňovaný již v polovině 17. století. V roce 1883 jej do současné podoby nechává přestavět hrabě Otta Serényi. Architektem stavby je lázeňský správce a stavební mistr Václav Pirchan. Ten přestaví mlýn ve švýcarském „alpském" stylu a na starším zděném přízemí vznikne dřevěné patro pro ubytovávání lázeňských hostí. Na počátku minulého století – tedy v prvním období budování moderních lázní - byla vila „Pod lipami" centrem společenského života lázní i bydlištěm osvíceného ředitele lázní MUDr. Františka Veselého a jeho ženy, operní pěvkyně Marie Calmy Veselé. Častými hosty zde bývali například Dušan Jurkovič, bratři Mrštíkovi nebo Leoš Janáček.
Vila Lipová stojí na úpatí Malé Kamenné při říčce Šťávnici a byla jedním z prvních signálů, že se v Luhačovicích snaží o celkovou změnu charakteru lázní i o vytvoření centra českého a slovanského společenského života, tzv. slovanského salonu. Jedná se současně o jeden z mála objektů, který zůstal Jurkovičem – alespoň zvnějšku – nedotknut, zřejmě proto, že v té době nesloužil pro ubytování lázeňských hostů. Vidíme tak stále prostou architekturu jednoduchého zděného domu, krytého sedlovou střechou. Vila Lipová představuje v podstatě dobovou německou architekturu konce 19. století a tvoří tak protipól Jurkovičovým pestrobarevným stavbám z počátku století následujícího.
Po roce 1909 začala vila vila sloužit svému původnímu účelu, tedy k ubytování lázeňských hostů. V roce 1943 pak byla tato skromně působící jednoduchá stavba přeměněna na muzeum a stala se sídlem Národopisného muzea luhačovického Zálesí, které zde setrvalo až do roku 2005. Dnes je tato stavba prázdná a postupně chátrá. Je přitom paradoxem, že v roce 2001 (některé informační prameny ovšem uvádějí rok 2005) byla prohlášena nemovitou kulturní památkou ČR. Stále se však počítá s tím, že by zde měla být umístěna nová expozice, věnovaná luhačovickému lázeňství.
Vilu Lipová najdeme na Lázeňském náměstí (č. 95), na půli cesty mezi známými minerálními prameny Ottovka a Vincentka.