Luhačovice - vila Vlastimila (Pospíšilova vila)
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Jednou z prvních moderních staveb, která vyvolala výstavbu luhačovické Pražské čvrti, se stala vila Vlastimila. Postavil ji věhlasný slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič v roce 1903, a to pro svého kamaráda, maséra a vedoucího technického pracovníka lázní Františka Pospíšila. Tato stavba byla vlastně malým modelem pro pozdější Jurkovičovu vlastní vilu v Brně-Žabovřeskách. Pospíšilovu Vilu Vlastimila najdeme na ulici Betty Smetanové (č. 244) a v jejích interiérech pobývaly i tak významné osobnosti, jakými bezesporu byli hudební skladatel Leoš Janáček nebo operní pěvkyně Gabriela Horvátová.
Vilka je sice půvabnou, ale současně relativně velmi nenápadnou stavbou, zejména proto, že hlavní pozornost poutá její vyzývavá sousedka (však to známe, že chlapi…). Tou je další Jurkovičova stavba, pro tohoto stavitele atypická vila Valaška. Cihlovou a v patře hrázděnou vilku Vlastimilu koncipoval slavný slovenský architekt v duchu hnutí moderny a uplatnil zde kombinaci secesních motivů s naturalistickými prvky. Vstup do vily vede přes nekonvenčně řešenou terasu na prstenových pilířích. Nad vchodem zvýšil působivost fasády vysokým schodištním oknem ze skleněných tvárnic a v patře doplnil rohovou dřevěnou verandou se štíhlými rovnými sloupy.
Vila Vlastimila je stavbou, ve jejíž podobě došlo ke skutečnému naplnění dobových tendencí v oblasti spojení lidové kultury a stavitelství. Lidovou architekturu zde zastupuje vnější vzhled a podoba části interiérů, moderní architekturu pak splnění požadavku na styl bydlení v duchu anglikanizujícího řešení rodinného domu. Přesto se jedná o českou vilu, postavenou pro zlepšení úrovně bydlení českých obyvatel, žijících v oblasti, kde hlavními stavebníky byli doposud především Němci.
Pospíšilova dcera vilu vlastnila až do roku 1964, kdy ji prodala. Z vily se tak stává rekreační zařízení. Při následných úpravách, bohužel, mizí původní polychromie. V roce 2005 přechází vila Vlastimila opět do soukromých rukou, což přinese snahu současné majitelky navrátit Jurkovičově stavbě původní podobu.