Loading...
Lysice, pyšnící se krásným barokně-empírovým a veřejnosti přístupným zámkem, bývaly centrem lysického panství. V roce 1652 byla dokonce povýšeny na městečko. V průběhu dalších století tohle privilegium ztratily a titul městyse jim byl vrácen až počátkem třetího tisíciletí, v roce 2007.
Dnes v městysi žije necelých dva tisíce obyvatel, ale díky turistickému ruchu, panujícím přes sezónu, se zdá mnohem lidnatější. První kroky návštěvníků, kteří do Lysic nepřijeli vlastním vozem ale busem, většinou směřují na náměstí Osvobození. Přes léto rynek tone v zeleni, přes kterou skoro ani nevidíme místní Radnici z osmnáctého století, jejíž střechu zdobí malá věžička, ba ani hotel Lysice či vedle něj stojící zajímavou secesní vilu.
Největší dominantou náměstí je totiž ohromná socha lva, která na příchozí shlíží z vrcholu Památníku padlým I.světové války. Pokud přijdeme blíž, vidíme, že podstavec je ozdoben také sochou zahalené truchlící ženy a jmény padlých hrdinů. Autorem pompézního památníku se v roce 1924 stal místní rodák, sochař Karel Novák. (Cedulka se jmény obětí té mnohem strašnější války následující přibyla později.)
Vedle památníku se nachází klasicistní kašna, směrem k Radnici se z plochy parku vypíná korintský sloup s Pannou Marií, držící v náručí malého Ježíše. Sloupem a skulpturou bohorodičky lysické náměstí roku 1853 zkrášlil Benedikt Edele, sochař z Brna.
Díky všudypřítomné zeleni v centrální části rynku můžeme jen tušit, že má podobu obdélníku. Kdybychom ale byli ptáky, viděli bychom, že má ve skutečnosti tvar lichoběžníku. Jenže opeřenci zase neumí počítat a jen my lidé víme, že je náměstí asi 100 metrů dlouhé a jeho největší šíře dosahuje padesáti metrů...