Z Lysic do Kunštátu trochu jinak
Trasy • Pěší trasa • Střední náročnost
Naše nedávné sobotní toulky Kunštátskem jsme začali v Lysicích, odkud jsme vyrazili po červené turistické značce směrem k nedaleké zřícenině hradu Rychvaldu. Až k ní jsme však nešli, ale pokračovali jsme neznačenou lesní silničkou podél potoka do Lhoty u Lysic. Z této nevelké vísky jsme se pustili silničkou směrem ke Kunicím, ale nedaleko před nimi jsme odbočili po modré značce doleva cestou vzhůru k vyhlídkovému místu, od něhož jsme se dali cyklotrasou do blízkého lesa. Zde jsme na křižovatce odbočili neznačenou lesní silničkou, která nás posléze dovedla na zelenou značku do Hlubokého u Kunštátu. Z této vesničky jsme se dali neznačenou cestou z návsi vzhůru do kopce. Cesta posléze vyústila na louku, kde už jsme uviděli začátek křížové cesty, vedoucí na kopec zvaný Kulíšek, již tu místní zbudovali jako připomínku kněze Ladislava Kubíčka, pochovaného na hřbitově v nedalekém Kunštátu.
Kulíšek (692 m. n. m.) patří mezi nejvyšší kopce Kunštátska. Je opředen pověstmi a v minulosti na jeho vrcholu stávala dokonce dřevěná, 25 m vysoká rozhledna. V poslední době se sem soustřeďuje pozornost díky odkazu P. Ladislava Kubíčka, který měl zdejší krajinu ve velké oblibě. Připomínala mu totiž jeho rodnou Zakarpatskou Rus. Na vrcholu byl nejdříve vztyčen kříž, k němuž byla později připojena tabulka připomínající zmíněného kněze. V roce 2011 byly v jeho blízkosti zbudovány dvě křížové cesty a zasazena lípa. První zastavení obou křížových cest se nachází vždy na okraji lesa - směrem od Rozseče a na druhé straně od Hlubokého u Kunštátu. Jednotlivá zastavení tvoří dřevěné kříže, vedoucí až na vrchol kopce. Další křížová cesta je umístěna na samém vrcholku kopce v blízkosti již zmíněného kříže. Je věnována nenarozeným dětem a jejich matkám. Zde jednotlivá zastavení visí na stromech v uzavřených dřevěných schránkách, obsahujících vždy obrázek a sošku Pražského Jezulátka.
Ladislav Kubíček (1926-2004) byl český katolický kněz a lékař. Narodil se na Podkarpatské Rusi, medicínu vystudoval na Masarykově univerzitě (1950). Roku 1959 byl však z lékařské praxe propuštěn a poslán do Karviné na práci v dolech, za náboženskou činnost byl později i vězněn. Po propuštění začal při práci brusiče umělého kamene externě studovat teologii, roku 1967 byl tajně vysvěcen Do duchovní správy nastoupil o dva roky později, působil na mnoha místech, např. v Nymburku, Benešově nad Ploučnicí, Sloupu v Čechách, Litoměřicích, Frýdlantu a konečně také v Třebenicích. V noci z 10. na 11. září 2004 se na tamní faře stal obětí brutální loupežné vraždy. V roce 2011 začalo sbírání dokumentů pro Kubíčkovo blahořečení...
Z vrcholu Kulíšku jsme po prohlídce duchovního místa pokračovali opět po křížové cestě v opačném směru na Rozseč, ovšem pouze na úpatí kopce, odkud jsme se dali neznačenou lesní silničkou, nyní sice dosti poznamenanou těžbou kůrovcového dřeva, ale i tak nás posléze bezpečně dovedla k silnici mezi Rozsečí a Kunštátem a podél ní po dalších zákrutách až na silnici s červenou značkou kousek nad Sychotínem, odkud už je to do cílového Kunštátu kousek.