Magický vrch Petřín v Praze
Turistické cíle • Příroda • Kopec
Většina významných měst má svůj kopec, horu či návrší. V našem hlavním městě „vyrostl“ kdysi (asi v prvohorách) legendární vrch Petřín. Dneska se jeho nejvyšší bod nachází v nadmořské výšce 327 metrů. Je to místo, odkud kněžna Libuše předpověděla Praze slávu dotýkající se hvězd, kam chodili Karel Hynek Mácha, Jaroslav Vrchlický, Jan Neruda i mnoho dalších více či méně známých osobností, z nichž mnozí zde mají dnes svůj pomník.
Když se člověk vydá na Petřín od Vltavy, čeká ho celkem slušný výšlap. Jestliže však jde od západu, moc se nezapotí, ale romantika chybí. Tudíž myslím, že je lepší se nahoru vydat z Malé Strany přes Petřínské sady nebo z Malé Strany Vlašskou ulicí.
Většina návštěvníků má spojenu cestu na Petřín s jednou z nejznámějších dominant hlavního města, Petřínskou rozhlednu, která je občas přezdívaná „pražská Eiffelovka“. A právem, tato Petřínská stará dáma z roku 1891 totiž patří mezi nejvýznamnější památky hlavního města. 63,5 metrů vysoká rozhledna nabízí nádherný výhled na Pražský hrad, na kroutící se Vltavu mezi pražskými mosty ale i na další dominanty Prahy i okolí hlavního města. V podzemních prostorách Petřínské rozhledny je malá, ale zajímavá výstava o životě a díle českého génia Járy Cimrmana,
Kopec Petřín však nabízí více než návštěvu rozhledny. Je tady zajímavá opuková hladová zeď, která stoupá skoro až od Vltavy po strmých svazích Petřína a nabízí krásné pohledy i průhledy na jednotlivé památky i celé město nebo Štefánikova hvězdárna, Zrcadlové bludiště, Křížová cesta či barokní kostel sv. Vavřince, jeden z nejvýše položených kostelů v Praze. Nechal ho zde postavit kníže Boleslav II. (Pobožný) na místě pohanské svatyně a prastarého obětiště slovansko-keltských slunečních božstev. Knížeti se totiž nelíbilo, že se zde scházeli lidé náchylní k pohanství, klaněli se ohni, uctívali ho a přinášeli obětní chléb. Později se k nim přidali také křesťané z Prahy.
Petřín však nejsou jenom stavby a památky, ale především krásná a velká plocha zeleně. A tak není divu, že tato romantická oáza uprostřed Prahy, nestárnoucí symbol lásky přitahoval v minulosti a patrně bude i v budoucnu lákat k sobě milence. Les a park s množstvím cest a pěšinek. Některé zdejší stromy mají ctihodné stáří a náleží k původním druhům. Předpokládá se, že les na Petříně byl určitě již ve středověku a od té doby odsud nezmizel, což je úžasné na to, že se jedná skoro o centrum hlavního města.
Na Petřín vede lanová dráha (http://www.dpp.cz/lanova-draha-na-petrin/), což je pozitivní zpráva pro ty, kdo se chtějí vydat nahoru pěšky, jelikož tam neproudí davy lidí. Po cestě z východu Petřínskými sady nebo z jihovýchodu Kinského sady či od severu nad Seminářskou nebo Lobkowickou zahradou si člověk může prohlížet zajímavé stavby - Karpatský kostelík sv. Michala, Letohrádek Kinských či Hladovou zeď.
Název Petřín by mohl pocházet od latinského slova petra, což značí skála. Tomu by také odpovídal zápis v Kosmově kronice, kde je vrch popisován jako skalnaté místo. Dodnes zde zůstala část pískovcových skal v místě, kde byl starý pískovcový lom (patrně již v 9. století). Petřín měl v minulosti různá pojmenování – Hora, Kopec či Hora sv. Vavřince, jak se zmiňuje český spisovatel, historik, kněz, zeměpisec Bohuslav Balbín ve svém díle Miscellanea historica regni Bohemiae z roku 1681.
Na Petříně a v okolí je mnoho zajímavých věcí. Zde uvádím několik odkazů na místa, která jsem navštívil, a líbilo se mi tam:
- Petřínská rozhledna:https://www.turistika.cz/mista/petrinska-rozhledna--1
- hladová zeď:https://www.turistika.cz/mista/hladova-zed-v-praze
- katedrální chrám sv. Vavřince:https://www.turistika.cz/mista/katedralni-chram-sv-vavrince-na-petrine
- kostel Panny Marie Vítězné a pražské jezulátko:https://www.turistika.cz/mista/kostel-panny-marie-vitezne-prazske-jezulatko
- Kampa:https://www.turistika.cz/cestopisy/prochazka-po-ostrove-kampa
- socha Panny Marie:https://www.turistika.cz/mista/socha-neposkvrnene-panny-marie-a-socha-panny-marie-z-exilu
- dělostřelecké salvy:https://www.turistika.cz/mista/navsteva-prahy-delostrelecke-salvy
- Mariánský sloup na Staroměstském náměstí:https://www.turistika.cz/mista/mariansky-sloup-v-praze-na-staromestskem-namesti
- Staroměstské náměstí:https://www.turistika.cz/mista/staromestske-namesti-v-praze
- zajímavá kašna:https://www.turistika.cz/mista/kasna-terezka-na-marianskem-namesti
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/