Mariánskohorské boudy - Smírčí kříž k Protržené přehradě
Jizerské hory svým návštěvníkům občas nabízejí i věci jinde nevídané. Jednou z nich je například smírčí kříž, který můžeme vidět na Mariánskohorských boudách. Kříž je totiž dřevěný, novodobý a přesto si své označení téměř plně zasluhující (navíc se nachází ve výšce téměř 850 nadmořských metrů). Byl zde totiž vztyčen jako připomínka tragédie z 18. září 1916, kdy se protrhla přehradu na Bílé Desné, dokončená téměř na minutu přesně rok předtím. Tato katastrofa, při které bylo zničeno 33 domů, si vyžádala celkem 67 lidských životů (jako by nestačila právě probíhající I. světová válka).
Tento dřevěný smírčí kříž se stal součástí jizerské „Křížové cesty“, kterou od roku 2016 (v rámci 100. výročí zdejší katastrofy) tvoří dvanáct dřevěných soch od sedmi dárců, spojujících Albrechtice s Mariánskohorskými boudami a tzv. Protrženou přehradou. Zařadit tento kříž můžeme také do širokého souboru jizerských křížů, křížků a pomníčků.
Mariánskohorský Smírčí kříž k Protržené přehradě má být nejen připomínkou tragédie z roku 1916, ale současně také poděkováním za pomoc při úpravě areálu Protržené přehrady v letech 2012 až 2015. Kříž vznikl v rámci Dřevosochání v Desné a věnoval jej Jaroslav Zeman, senátor a starosta Albrechtic v Jizerských horách.
Na závěr snad ještě dvě krátké poznámky:
Mariánskohorské boudy se nacházejí nad Josefovým dolem a jsou součástí obce Albrechtice v Jizerských horách a okresu Jablonec nad Nisou..
V rozporu s 3. větou tohoto článku je potřeba upozornit, že tento kříž je vlastně "jen" uměleckým dílem. Aby se jednalo o skutečný smírčí kříž, musela by jej zde vztyčit voda z řeky Bílá Desná nebo ten, kdo špatným projektem (realizací) protržení přehrady zavinil.