Masarykova věž samostatnosti - Hořice
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Hořický chlum je vyvýšenina, která se nachází na sever od města Hořice ve východních Čechách. Jedním z jejím nejzajímavějším místem je Masarykova věž samostatnosti, která se nachází zhruba 1 km na sever od města.
Z věže se návštěvníkům nabízí nádherný výhled na město a přilehlé okolí. Navíc se ještě před výstupem na věž můžeme seznámit s historií Hořicka, zejména potom prostřednictvím fotek Hořic z období 2. světové války.
Vstupné na věž a do muzea stojí 30 Kč (děti, studenti a důchodci - 15 Kč), přístup je možný od května do září denně mimo pondělí od 9.30 do 12 a od 13 do 17 hod.
Fotogalerie
Masarykova věž samostatnosti je jedním z největších symbolů Hořic. Postavena byla v letech 1925 - 1938 dle projektu architekta Františka Blažka, umístěna je v ose hořického náměstí. Základní kámen byl položen 10. července 1926 za účasti prezidenta T.G.Masaryka. Původní výška věže měla být 40 metrů a měla sloužit i jako letecký maják na lince Praha - Varšava. Z důvodu této výšky bylo od tohoto plánu upuštěno, do roku 1938 byla věž postavena do výše 25 metrů. V západním křídle je umístěna pietní síň se jmény padlých v 1. a 2. sv. válce. Ve východním křídle se nachází expozice věnovaná historii výstavby věže a odboje. Z vyhlídkového ochozu se nabízí rozhledy ke Zvičině, Lázním Bělohad, k Jičínu a do Polabí. V nejvyšší části věže se nachází hvězdárna. Na přelomu století bylo před věž umístěno Sousoší Legie za hranicemi. K věži vede přístupová komunikace zvaná Cesta legií.
Otevírací doba: květen - září, út - ne 9:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00. V období od 12. září je otevřeno pouze ve dnech pátek, sobota, neděle.
Na virtuální prohlídku okolí Masarykovy věže se můžeme podívat zde: http://www.virtualtravel.cz/horice/masarykova-vez-samostatnosti.html
V Hořicích můžeme navštívit ještě jednu rozhlednu. Tímto místem je věž mobilního operátora s vyhlídkovou plošinou, která se nalézá cca 1,5 km západně od Masarykovy věže samostatnosti. Viz: https://www.turistika.cz/mista/horice-rozhledna-na-horickem-chlumu
Proč se Hořice označují za Město kamenné krásy si můžeme přečíst u těchto dvou tipů na výlet:
Hořice: https://www.turistika.cz/vylety/horice-mesto-kamenne-krasy
Gothard: https://www.turistika.cz/vylety/gothard
Masarykova věž samostatnosti stojí nad městem Hořice a jedná se o zajímavý památník, který zároveň slouží jako rozhledna. Věž stojí na Chlumu u Hořic v Podkrkonoší a ta byla vystavěna v době euforie ze vzniku samostatného státu. Tehdejší dobový tisk ji srovnával s Památníkem osvobození na Žižkově. Velkoryse pojatý projekt architekta Františka Blažka počítal s pamětní Síní československých legií, umístěnou v mohutné přízemní části, nad níž se měla zvedat až 40 metrů vysoká věž sloužící jako rozhledna a případně také jako letecký maják.
Současný památník s věží byl postaven až po 1. sv. válce. Zhotovení projektu se tehdy ujal architekt František Blažek (1863—1944), učitel hořické sochařsko-kamenické školy a odborník na kamenořez. Stavební práce byly slavnostně zahájeny v roce 1925, základní kámen byl položen 11. července 1926 za přítomnosti prezidenta T. G. Masaryka. Jak to tak bývá, v průběhu stavebních prací se ukázalo, že finanční požadavky překračují možnosti zadavatele stavby. Základní část památníku s impozantním průčelím a šesti reliéfy, znázorňujícími boj za československou samostatnost, byla dokončena, nicméně věž dosáhla jen poloviční výšky tedy 20 metrů a už nebyla dostavěna.
Na sklonku 2. sv. války byla věž poškozena německou armádou. Její oprava proběhla až po skončení války. Ve věži byla později zřízena astronomická observatoř a vrchol věže byl zakryt kopulí. Stavba byla přejmenována na Památník odboje a patřila Svazu protifašistických bojovníků. Dnešní návštěvníci toužící po dalekém výhledu se musí spokojit s Ochozem ve výšce 20 metrů.
Po roce 1945 o památník nebyl velký zájem a začal jeho úpadek. Jeho obnova proběhla až po roce 1989. Od roku 1999 je majetkem hořického městského muzea.
Památník se nachází na konci Hořic v Podkrkonoší (po levé straně) při silnici č. 300 na Miletín. Hned vedle památníku se nachází autokemp U věže. Z centra města vede na Chlum červená a zelená TZ (cca 1,5km).
Výhled z rozhledny je na Krkonoše, Orlické hory, Kunětická hora, Železné hory nebo Ještěd.
http://rozhledny.webzdarma.cz/horicevp.htm
Otevírací doba: denně mimo pondělí 9:30 – 12 / 13 – 17 hod. (květen – září)
Vstupné: 30 Kč; děti, studenti a důchodci 15 Kč
Před rozhlednou je malé parkoviště vhodné pouze pro osobní automobily, autobusy mohou stát u odbočky z hlavní silnice. Z náměstí lze k věži dojít po červené turistické značce za cca 20 min. V těsném sousedství věže se nachází oblíbený autokemp, přírodní koupaliště Dachovy, romantická stavba Hlohová kaplička či nedaleká vyhlídková věž Hořický chlum.