mestečko Pecka
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Mestečko Pecka v okrese Jičín sa nachádza v členitej a kopcovitej krajine medzi Novou Pakou a Dvorem Králove. Nachádza sa nad potokom Javorka, severovýchodne od mesta sa vypína vrch Homolka, západne je prírodný park Sýkornice a chránené územie Novopacký vodopád.
Priamo nad mestom sa nachádza zrúcanina hradu Pecka zo začiatku 14. storočia, ktorý nesie rovnaký názov.
Mestečko má približne 1300 obyvateľov a leží vo výške 407 metrov. Jeho pokojné a malebné prostredie a mierne kopcovitý terén s romantickým okolím láka počas celého roku k podnikaniu rôzných výletov. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1322. Obec vznikla ako Podhradská osada gotického hradu a nesú spoločný názov. Roku 1382 obec povýšili na kráľovské mesto. Ďalšie roky prinašali mestu rozvoj v remeselníckej výrobe a v obchode. Pracovali tu kováči, murári, tesári, plateníci, hrnčiari, kolári a iní. V 16. storočí vybudovali pri meste v blízkych liečivých prameňoch s liečivými účinkami kúpele, ktoré boli navštevované ešte v 30. rokoch minulého storočia. Dokladom o bohatej historie mesta sú zachovalé kultúrne pamiatky.
Najvýznamnejší je kostol sv. Bartolomeja. Prvá písomná zmienka o kostolu je z roku 1384, kedy pôvodný zrejme drevený kostol nahradili novým kamenným. Dnešný kostol postavili v rokoch 1751 - 53. Na kostole sa prejavili vlivy končiacého baroka a začínajúceho klasicizmu. Dolná obvodová časť kostola je obložená naružovelým pieskovcom miestného pôvodu. Na obvodových stenách je osadená i krížová cesta Ježiša Krista. Loď kostola je 21,15 metra dlhá a 12,90 metra široká, jej výška je 12 metrov. Fresky sú dielom českého maliara Václava Kramolína a sú oslavou sv. Bartolomeja. Hlavný oltár je z roku 1680. Obraz na oltáre je výjav z umučenia sv. Bartolomeja pochádza z polovice 18. storočia a z tejto doby je i kazateľnica, krstiteľnica a drevené lavice. Pôvodné jednofarebné jednoduché skla okien kostola nahradili v roku 1895 vitražnými s obrazmi sv. Václava, sv. Ludmily, sv. Aloisie a sv. Filomény. Roku 1895 hahradili i pôvodné barokové varhany novými a došlo i k výmene dlažby kostola. Pod dlažbou sú dve hrobky s ostatkami duchovných. Kostol patrí medzi klenoty z obdobia baroka vo východných Čechách. Na kostole je pomníček miestného rodáka Josefa Štemberky, lidického farára, ktorého umučili nacisti.
Medzi ďalšie pamiatky mesta patrí i morový stĺp na námestí s ôsmymi sochami svätých od F. Petrše. Ranne baroková je i fontánka z roku 1720. Popri niekoľkých meštianských domov z prvej polovice 19. storočia sa dochovala rada zrubových chalúp, ktoré reprezentujú ľudové staviteľstvo tohto regionu. Pomník pred školou z roku 1921 pripomína pamiatku Krištofa Haranta. Niekoľko hodnotných sôch sa nachádza v mestečku a v okolí hradu.
Pecka leží ve Východních Čechách, severovýchodním směrem od města Jičín. Městečko se rozkládá v malebné oblasti Podkrkonoší. Městečkem protéká říčka Javorka. Od severní, západní a jižní strany se rozprostírají lesy. U východního okraje města byla vybudována sjezdová trať s lyžařským vlekem. Severním směrem od města je na říčce Javorce vybudován rybník, který slouží jako přírodní koupaliště. Nedaleko rybníka najdeme dvě horské chaty, chatovou osadu a konají se tu dětské tábory. Ve městě se křižují dvě lokální cyklistické trasy, které nás provedou malebnou Podkrkonošskou krajinou. Městečko je výchozím bodem celé řady turistických značených tras. Západním směrem z Pecky dojdeme do města Nová Paka. Vydáme-li se jižním směrem z městečka dojdeme do města Lázně Bělohrad. Jihovýchodním směrem povedou naše kroky na vrchol kopce Zvičina ( 671 m.n.m.). Na vrcholku kopce najdeme odpočinek v horské chatě a nebo můžeme vystoupat na zdejší rozhlednu. Na severním svahu Zvičiny najdeme dvě sjezdovky s lyžařskými vleky.
Historie
První zmínka o městečku je z roku 1322. V tomto období tu stával hrad, který byl v 16. a počátkem 17. století rozšířen a renesančně přestavěn. V roce 1830 hrad vyhořel a nebyl znovu opraven. Zřícenina hradu byla částečně zrekonstruovaná a zpřístupněná veřejnosti. Hrad tvoří dominantu městečka, je postaven na kopci zvedajícím se nad městem. Historické centrum města tvoří mírně svažité náměstí. Nejvýznamnějším majitelem městečka a hradu byl Kryštof Harant z Polžic. Připomínkou na tohoto významného místního šlechtice je muzejní expozice, která je instalovaná v Harantovském Paláci. Část expozice je věnovaná starému českému soudnictví včetně hrdelního práva. Nedaleko náměstí je kostel svatého Bartoloměje postavený kolem roku 1603. Náměstí je obklopeno klasicistními domy. Na území města se dochovalo několik původních roubených domů. Ve středu náměstí stojí Morový sloup zhotovený v roce 1720 a nedaleko něj kašna z roku 1634. Ve městě se dochovaly dvě malé řemeslnické dílny a to kovárna a strojní výroba kol.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 23 B2
kostel sv. Bartoloměje (1603)
hrad
pomník Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic
křížový kámen
První zmínka o objektu 1322
V kterém období byl původní hrad založen, dnes nedokážeme s jistotou určit. Prvně je však doložen v roce 1322, kdy jej držel vladycký rod ze Železnice. Z tohoto rodu vzešlý Budivoj začal užívat zdejšího predikátu a tak se domníváme, že hrad byl založen počátkem 14. století. Léta zde poměrně pokojně plynula až do roku 1432, kdy k Pecce přitáhlo husitské vojsko. Obléhání se protáhlo až do roku následujícího a tehdy byl uzavřen mír mezi oběmi stranami. V roce 1464 přešla Pecka dědickými právy do majetků pánů z Rožmitálu jimiž je o 11 let prodána Hořickým z Hořic. Tito majitelé zahájili celkovou přestavbu hradu, která se protáhla až do roku 1482. Novostavbu drželi Hořičtí až o roku 1515, kdy začíná rychlejší sled střídajících se majitelů. Tak zde můžeme vystopovat Libáky z Radovesic, Kutnauery z Kutnova, Kapouny ze Svojkova, Litoborské z Chlumu a roku 1543 Škopky z Bílých Otradovic. Poslední uvedený rod se pustil do rozsáhlejší přestavby celého objektu, který již nevyhovoval potřebám tehdejší šlechty. Po přelomu 16. a 17. století získal část hradu známý Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Druhou část získal až v roce 1612 přičiněním své manželky Anny Salomeny. Kryštof Harant patřil mezi nejvýznamnější osoby své doby. Byl znám jako hudebník, spisovatel a také cestovatel. Nicméně ani tato slovutnost nezabránila tomu, že byl v roce 1621 popraven na Staroměstském náměstí v Praze pro účast ve stavovském povstání. Anna Salomena, která tak přišla o manžela věnným způsobem přinesla Pecku do majetků Harantova přítele Heřmana Černína z Chudenic. Již v roce 1624 však Albrecht z Valdštejna donutil Annu k prodeji Pecky, kterou o něco později převedl do majetků kartuziánských mnichů ve Valdicích. Mniši se pustili do stavební úpravy hradu a drželi zdejší panství do roku 1782, kdy byl řád zrušen. Pecka se stala majetkem náboženského fondu odkud ji vykoupili v roce 1821 Trautmannsdorfové. Ti spojili zdejší zboží s panstvím Kumburk -Úlibice a hrad zanedbávali. V roce 1830 větší část hradu vyhořela a hrad se pozvolna hroutil. Tento stav trval až do roku 1921, kdy zříceninu získalo městečko Pecka, které pozvolna začalo hrad udržovat. Dnes je hrad upraven a s pravidelnou prohlídkou. V místnostech lze spatřit mnoho památek po Kryštofu Harantovi, který s Heřmanem Černínem provedl několik dalekých cest do Benátek, Egypta a dalších míst. Budovy jsou vesměs upraveny a jen několik zdí bylo zanecháno ve stavu zřícenin. Zajímavou součást prohlídky tvoří i sklepní expozice mučírny. Kamenný kostel v obci byl v roce 1603 vystavěn na místě původní dřevěné stavby. Směrem ke Dvoru Králové, asi 1 km jihovýchodně od Pecky, je umístěn zajímavý křížový kámen neobvyklého tvaru. Peckou prochází červená, modrá, zelená a žlutá TZN. Červená přichází od Nové Paky, ale míří přes Štikov a Stupnou. V Pecce se stáčí severovýchodním směrem a pokračuje dále do Borovničky.Žlutá TZN přichází do Pecky od Dolního Javoří. Pokračuje dále severním směrem k Borovnici a přes Čisteckou hůru do Čisté.