Loading...
Všichni, kdo cestující vlakem znají Českou Třebovou jako důležitý dopravní uzel. Ale město a jeho okolí se stále více stává městem kultury, sportu a zábavy. Nezapomeňte, že se nacházíte také v kraji Maxe Švabinského!
Na historii města jakožto dopravní křižovatky navazují expozice nového Městského muzea, které netradičním způsobem představuje hned čtyři různé formy dopravy, příznačné nebo spjaté s historií města.
Stálá expozice pod názvem Do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí vás seznámí s železniční historií habsburského soustátí, s českotřebovským rodákem a vynálezcem létajících strojů Františkem Formánkem, myšlenkou kanálu Dunaj-Odra-Labe a také s celou vývojovou řadou legendárního Velorexu, který se právě v tomto kraji tak zvaně narodil.
Mezi nejpřitažlivější exponáty patří detailní model českotřebovského nádraží s pohyblivými vlakovými soupravami, zařízená výdejna lístků a zejména pak osobní vagón s kupé ze 40.let 20.stol., kde je možné si posedět a shlédnout několik dokumentárních filmů s železniční tématikou. Populární jsou samozřejmě také Velorexy, a to i pro děti, pro které zde máme reálný model, aby si i ony mohly vyzkoušet do tohoto minivozítka usednout. Muzeum v České Třebové patří k nejstarším v regionu a myšlenka vybudovat tuto stálou expozici je velmi stará, jen více než 120 let nemělo vlastní důstojné prostory.
Muzeum spravuje a zajišťuje prohlídky také dalších památek ve městě – Rotundy sv.Kateřiny, jediná dochovaná románská rotunda v kraji východních Čech, Chaloupky Maxe Švabinského v Kozlově, Kaple Panny Marie Na Horách nebo Semanínská renesance a Kostel sv. Bartoloměje v Semaníně. Zážitkem pro děti i dospělé je v kozlovských lesích ukryté muzeum pod širým nebem – pravěká osada Křivolík, kde se seznámíte s taji pravěkých tradic a staletí nepoužívaných řemesel od výpalu keramiky, výroby bot nebo vydlabání misky. Krásnou a tradiční akcí je v čase slunovratu Festival pravěku.
Městské muzeum má otevřeno:
denně mimo Po 8 - 18 hod.