Loading...
Taky se vám stýská po prosluněných chorvatských zátokách s jejich průzračnou, křišťálově čistou vodou a divokým skalnatým pobřežím všude kolem... a přitom se tam kvůli nedostatku času nebo financí nemáte letos možnost znovu zajet podívat??? Jako malou, ale přesto přijatelnou náhražku vám nabízím návštěvu překrásného lomu u Mikulova. Jeho protáhlý zatopený kráter s vysokými pásy vápencových skalních stěn nad vodní hladinou přímo evokuje atmosféru některého z jadranských letovisk. Samozřejmě za předpokladu, že toto místo navštívíte za krásného a slunečného letního dne, kdy je umožněno azurově modrému nebi odrážet se na jeho vodní ploše. Možná pro vás bude překvapením informace, že tato rozlehlá a hluboká vodní tůň nemá nijak zvlášť dlouhou historii. Ještě v polovině minulého století se namísto jezera k nebi vypínal do výše 322 m kopec nazývaný Janičovým vrchem. Ve starém lomu na sv úpatí Svatého kopečku byla totiž těžba z důvodu ochrany přírody zastavena a tak se těžba vápence přesunula na druhou stranu od bývalého Mariánského mlýna. Až do roku 2004 - kdy byl i tady definitivně odpískán konec těžby, byl kopec snížen o 24 m a vznikla zde obrovská jáma, která se brzy začala plnit průsakovou vodou.
V současné době hladina vodní plochy dosahuje rozměrů přibližně 300 x 100 m, což jsou rozměry zajisté impozantní. V letních měsících se proto jeho maličká pláž stává velmi vyhledávaným místem zejména místním obyvatelům, kteří se tu nejen sluní, ale čistou vodu lomu využívají jako přírodní koupaliště. Má to ale jeden háček! Tato vodní plocha není za místo na koupání nikým oficiálně schválena. Od ukončení těžby totiž toto místo spadá pod bdělý zrak Správy CHKO Pálava. Ta tady sice koupání - (stejně jako rybaření) - s lehkým přimhouřením očí toleruje, ale pokud by se z něho stala "masová" záležitost, musela by zasáhnout a koupání zakázat... Ostatně, to je tady možné jen na vlastní nebezpečí: za menší kamenitou pláží je úzký pás mělčiny a pak dno prudce klesá do neznámých hlubin, jejichž tajemství by nám mohli prozradit leda sportovní potápěči. Nikdo z místních nemá představu o tom, jak je jezero vlastně hluboké.
Díky vápencům je voda mimořádně čistá. Tohoto faktu s radostí využili i členové rybářského svazu, kteří zde vysazují karasy, sumce a jiné ryby, které tu ale kvůli absenci jahéhokoliv vodního přítoku nemají šanci přežít! I pro příslušníky "Petrova cechu" ale platí znění dosud nezrušeného báňského zákona a jejich činnost je tedy Správou CHKO jen tiše tolerována. (V roce 2011 tu způsobil velký poprask jeden naprosto nečekaný úlovek - z vody byla vytažena přes 30 cm dlouhá piraňa! Tento osamělý dravec by vás sice sám určitě nesežral, ale když si člověk představí jeho kusadla, schopná vám na jedno cvaknutí čelistí amputovat libovolný prst - až z toho jednomu běhá mráz po zádech! Masožravou rybu zřejmě do jezera vypustil nějaký nezodpovědný chovatel...) Kromě maličké pláže je v lomu možnost slunění na velkých terasách a ve skalních stěnách se dosud skrývají četné zkameněliny. Okolo lomu prochází silnička, lemovaná modrým turistickým značením. Pokud se sem nedopravíte pěšmo jako my, ale přijedete autem, je možno ho odstavit před budovami bývalého Mariánského mlýna.
Protože si jsou všichni soudní lidé vědomi toho, že určité procento naší populace se vždy bude chovat nevyzpytatelně jako to hovado, nemá cenu s návštěvou tohoto překrásného jezera příliš otálet! (Při naší návštěvě jsme tu kromě dětí, domácích mazlíčků a lidí normálních viděli ve vodě také skupinu řvoucích podnapilých mladíků, kterým jejich kamarádi házeli do vody pivo v plastové láhvi a opodál postávala madam s velikým obnaženým poprsím, která si to tady zřejmě spletla s nudistickou pláží! Což o to - my pánové se velmi rádi podíváme na to, čím Matka příroda obdařila i jinou ženu, než je naše manželka... ale v přítomností dětí školou povinných je takovéto chování víc než nechutné!!)