Milštejn
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 14 B2
jeskyně v JV svahu
lomy na mlýnské kameny
skalní brána s oknem na S svahu
Stříbrná studánka na SV úpatí
První zmínka o objektu 1343
První písemná zmínka o fortifikaci pochází z roku 1343, kdy zde sídlí Jindřich Berka z Dubé a patrně i tento rod nechal hrad vystavět poblíž obchodní stezky do Žitavy. Hrad byl obýván do druhé poloviny 15. století, kdy byl opuštěn a zvolna chátral. Později se zde začal lámat kámen a na to doplatil i hrad, který se pozvolna rozpadal. Dílo zkázy bylo dokonáno zřejmě v době třicetileté války. Dnes se na jeho místě nacházejí pouze zbytky zdiva hradebních zdí a nevelké zbytky příkopové a valové obrany. Z okolí je velmi zajímavá skalní brána, která není vytvořena působením přírodních vlivů, ale působením lidí ve zdejší oblasti. Lokalita se nalézá na červené TZN vedoucí ze Svoru a Nového Boru do Horní Světlé značenou odbočkou. na pískovcovém kopci (535 m.n.m.).
Fotogalerie
Zřícenina hradu Milštejn stojí na pískovcové skále pod Suchým vrchem na Českolipsku v Libereckém kraji. Z hradu se dochoval zbytek zdi s bývalou bránou. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.
Historie
Hrad založili v 1. polovině 14. století na ochranu významné Žitavské stezky Berkové z Dubé. První písemná zmínka pochází z roku 1343. Hrad nebyl nikdy dobyt. V průběhu 16. století Milštejn zpustl. Příčinou jeho zkázy se v 18. století stal lom na kámen.
Hrad Milštejn vznikl na přelomu 13. a 14. století jako strážní hrad na obchodní stezce ze Žitavy do Čech. Jeho význam začal upadat na počátku 16. století, kdy pánové z Dubé přesunuli centrum svého panství do České Lípy. Dílo zkázy pak dokonala těžba pískovce na výrobu mlýnských kamenů, takže z hradu zbyly do dnešních dnů jen nepatrné zbytky.
K zřícenině je možno se dostat po neznačené lesní cestě od obce Naděje, a nebo po červené značce z Rousínova.