Loading...
Drobných památek je v Mírově na Šumpersku dost a dost, ale ne každá z nich se může pochlubit tím, že vznikla v období renesance. Jednou z těch výjimek jsou pískovcová sloupková boží muka, která se nacházejí mezi centrem obce a příjezdem od obce Řepová a historicky si slutečně pamatují již období 16. století.
Konkrétně bývá tato drobná památka označována za malebná renesanční boží muka z roku 1564, patřící mezi vůbec nejstarší v celém regionu, navíc opatřena letopočtem i dedikačním nápisem. Možná i proto se již od května roku 1958 jedná o památku kulturně chráněnou.
Tato pískovcová boží muka jsou tvořena sloupkem nesoucím čtyřbokou kaplici s půlkruhovým zakončením, které završuje novější železný křížek. Na jejích stěnách můžeme vidět – kromě nápisové datace ANNO 1564 - reliéfy Zvěstování Panny Marie, Ukřižování (s Pannou Marií a sv. Janem) a Zmrtvýchvstání.
Popsat je můžeme jako samostatně stojící pilířová boží muka s na zemi osazeným čtyřbokým dříkem, v polovině výšky zúženou částí ukončenou prstencem ve tvaru stříšky a abakusem téhož tvaru, nacházejícím se v horní části.