Loading...
Na pohled je Podolí málo zajímavou vískou, přidruženou administrativně k vedlejší Mohelnici. Díky blízké silnici č. 35 je navíc tak trošku odříznuta od svého přirozeného okolí, zejména co se týče severně položeného Křemačova a jeho součásti Podolíčka, které svým názvem napovídá, že vesnice k sobě mívaly kdysi blíže.
Tím blíže můžeme mít na mysli klidně období poloviny 16. století. V roce 1551 si totiž v Podolí nechal vystavět tvrz urozený rytíř Jindřich Kobylka. Rytíř byl členem poměrně významného moravského rodu, který odkazoval své původní léno na ves Kobylí, poblíž Krnova (dnes část Krásných Louček).
Před renesanční tvrzí stál v Podolí nějaký starší goticky založený objekt. Nová tvrz byla zřejmě rozsáhlejším objektem s výraznou obytnou budovou, patrně i nějakým menším opevněním. Protže ale Kobylkové byli protestantského vyznání a angažovali se i na Stavovském povstání, majetky jim byly v období Třicetileté války zabaveny, válečnými událostmi utrpěly a jako sídlo už přestala být tvrz užívána. Přesněji jako sídlo šlechty. Patrně sloužila jako přechodné obydlí různým majitelům, případně k hospodářským účelům. Po roce 1948 zde místní JZD zřídilo mechanizační středisko, v roce 1976 budovu koupil AMK Mohelnice.
Díky pochybné údržbě až neúdržbě byla stavba postupně uvedena v havarijní stav a v roce 1992 vydán i demoliční výměr. Ke zbourání naštěstí nedošlo.
Nový majitel objekt koupil v roce 2003 a postupně začala rekonstrukce završená v listopadu 2022. Náklady na obnovu dosáhly cca 35 mil. Kč. Pokud se domluví skupina, je možné si sjednat i prohlídku, pokud se to nepovede, musíme se spokojit jen s exteriérem, ale i tak se dá na objektu vypozorovat pár zajímavých detailů. Na pohled jde sice o celkem normální patrový dům, ale minimálně na fasádě vidíme náznak sgrafit, kterými byla tvrz zřejmě vyzdobena. Jedno z přízemních oken je ozdobeno aliančním erbem Jindřicha Kobylky a jeho manželky Anny z Kojetína (Gindzich Kobilka z Kobyliho. Anna ze Kojetina).
Kde to šlo, jsou zachovaná renesanční ostění oken. V SV. Nároží byly objeveny zbytky omítky gotického původu, obdobné je k vidění na Hradčanech. Zajímavé prvky jsou pak ukryté v interiéru, např. dlažba, která má původ v pražském Klementinu, část dlažby nebo plůtky jsou dovezeny ze zaniklé pevnůstky v Lutíně, v 1. patře věžní hodiny cca 300 let staré, ve Veselém pokoji 3 fresky z 16. století. V budoucnu se počítá k využití budovy ke společenským a kulturním akcím. Ve sklepě je menší vinárna, v přízemí restaurace, bar a salonky, v patře přednáškový sál a byt správce objektu.
Citlivá rekonstrukce se dočkla několika ocenění, např. památky děkují (2017), Zvláštní ocenění ředitelky Národního Památkového ústavu, Cena veřejnosti a Čestné uznání poroty – Stavba roku Ol. Kraje 2022.
Za zmínku stojí i vyjádření současného majitele, jak nápad na opravu tvrze došlo. V inzertních novinách profit stál inzerát: "Prodám tvrz za 76 000 Kč." Týž den si už jel stavbu prohlédnout, nevábný stav ho neodradil a památku koupil. V rodinném rozpočtu koupi definoval jako "hrozný klenot"... Jak se dál vyjádřil řídil se heslem Winstona Churchilla: "Pesimista vidí obtíž při každé příležitosti. Optimista vidí příležitost při každé obtíži."
Podle tabulky u vstupu lze domluvit prohlídku, tel.: 777 034 270, davidarm@volny.cz. Skupiny 5–10 osob ideální, vstupné 80,- Kč.