Moravičany – smírčí kříž
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Jeden ze smírčích křížů šumparského okresu se nachází v historické obci Moravičany, ležící na jeho jihovýchodním okraji. Tento pískovcový kříž se skrývá na zahradě rodinného domu vedle kapličky sv. Floriána, tedy při křižovatce cest na Mohelnici a Loštice. A díky pletivovému plotu není – bohužel - příliš fotogenický. Jedná se o kříž vysoký 86 až 90 centimetrů. Jeho šířka je 70 cm a tloušťka přibližně 37 cm. Od roku 1958 je moravičanský smírčí kříž kulturní památkou České republiky.
Z kterého období tento němý svědek temných zločinů minulosti a doklad někdejšího trestního práva pochází, přesně nevíme, ale nejčastěji se hovoří o 16. století. Na druhé straně je na Šumpersku výjimečný tím, že je známa pověst, která se k němu váže. Tehdy ale kříž ještě stával v polích za vsí; na své současné stanoviště byl totiž umístěn až druhotně. A je zajímavé, že se legenda neváže k důvodu jeho vztyčení.
Dle této pověsti vedle „našeho“ kříže kdysi nalezli zesnulou matku sedláka Jana Janíčka. Ta kříž křečovitě objímala oběma rukama a byla oblečena ve sváteční černé. Při sundávání zesnulé jí dokonce museli obě ruce zlomit. A sedlák Janíček od té doby neměl rád černou barvu. Několikrát se mu matka zjevila ve snu a vždy otevřela skříň, ve které měl starý svatební oblek. Tak si ho jednou oblékl a vydal se v něm ke kříži za vesnici. U něj zrovna odpočívala stará Hanzálková - celá v černém – a Janíček v hrůze, že je to jeho matka, padl mrtev k zemi. Holt mrtvička je potvora, RZP ještě neexistovala, a smírčí kříž se tak stal osudem jejich rodiny.